DNA a deschis o anchetă în cazul Arenei Naţionale

DNA s-a sesizat din oficiu şi efectuează acte de urmărire penală in rem (față de faptă) cu privire la suspiciunea săvârşirii infracţiunii de abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul în cazul lucrărilor efectuate la Arena Naţională.
Filip Stan
28 ian. 2016, 13:20
DNA a deschis o anchetă în cazul Arenei Naţionale

Cazul Arenei Naţionale, stadion închis în urmă cu aproape trei luni, după ce s-a constatat că nu are avizul de funcţionare din partea ISU, a intrat în vizorul procurorilor anticorupţie.

Citeşte şi Fals în acte la Primăria Sectorului 2, legat de Arena Naţională. O autorizaţie de construcţie a fost antedatată

Potrivit unui comunicat al DNA, sesizarea a avut la bază următoarele: „La începutul lunii noiembrie a anului 2015, Primăria Bucureşti a decis închiderea „Arenei Naţionale” din cauza membranei acoperişului ce ar fi fabricat dintr-un material neomologat în România. Din acest motiv, nu s-a emis aviz din partea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (I.S.U.).

Citeşte şi Arena Naţională rămâne ÎNCHISĂ. În ce condiţii poate obţine autorizaţie de la ISU

Din datele existente, rezultă că proiectul prevedea edificarea unui acoperiş de tablă, fix, pentru care exista aviz I.S.U. Ulterior, proiectul a fost modificat, fără a se cunoaşte motivele care au stat la baza deciziei, prevăzându-se construcţia unui acoperiş retractabil, din alt material, aspect care impunea obţinerea unui nou aviz I.S.U.

La încheierea lucrărilor, deşi se ştia că nu este posibilă obţinerea avizului, s-a efectuat plata către constructor.
Construirea stadionului a costat 234 milioane euro, din care acoperişul a costat 84 milioane lei„.

Citeşte şi Acoperişul Arenei Naţionale ar putea fi demolat. Primarul Capitalei: Am aruncat 200 milioane lei pe apa sâmbetei

Scandalul legat de Arena Naţională a fost amplifica miercuri, de dezvăluirile făcute de jurnalistul Cătălin Tolontan care a dovedit că au fost emise două autorizaţii de construcţie a arenei, ambele emise de Primăria Sectorului 2, una dintre ele fiind antedatată.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Panică într-un avion! Pasagerii au auzit zgomote și țipete din compartimentul de cală: ”Nu am mai pățit așa ceva în viața mea”
Fanatik.ro
Șeful IPJ Dolj, care a murit în biroul său și a fost avansat post-mortem de Nicușor Dan, s-a bătut în instanță cu Direcția Generală Anticorupție. Ce decizie s-a luat
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Ce plătești la întreținere pentru un apartament nelocuit. Explicațiile unui avocat
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Veste bună pentru pensionari! Casa de Pensii anunță cine sunt seniorii care primesc bani în plus în luna ianuarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend