DOCUMENT Hidroelectrica face un anunț care îi vizează în mod direct pe români

Hidroelectrica, liderul pieței de energie electrică din România, pregătește achiziția mai multor firme dezvoltatoare de parcuri fotovoltaice, cu o capacitate totală de 360 MW.
Alina Costache
24 apr. 2025, 10:12
DOCUMENT Hidroelectrica face un anunț care îi vizează în mod direct pe români
DOCUMENT Hidroelectrica vrea să cumpere parcuri fotovoltaice de 360 MW

Hidroelectrica, cel mai mare producător și furnizor concurențial de energie electrică din România, intenționează să achiziționeze nouă firme care dezvoltă proiecte fotovoltaice.

Acestea dețin în total patru proiecte cu o putere instalată însumată de 360 MW, aflate în diverse stadii de dezvoltare, arată documente consultate de Profit.ro.

Hidroelectrica intră pe piața solară cu planuri de extindere ambițioase

Strategia companiei prevede semnarea inițială a unor promisiuni de cumpărare integrală a acestor firme, urmând ca preluările să fie efectuate treptat, în funcție de finalizarea și intrarea în operare a parcurilor fotovoltaice.

Citește și : PPC aproape că își triplează prețul la electricitate, după 1 iulie. Cum vor arăta facturile după expirarea plafonării

În prezent, Hidroelectrica caută consultanți care să realizeze analize de tip due diligence, inclusiv din punct de vedere tehnic, asupra proiectelor vizate și a documentației aferente, precum și să ofere suport în negocierile viitoare privind tranzacțiile de preluare.

Procesul de achiziție este unul de durată, fiind estimat să se întindă pe o perioadă de până la trei ani. În acest moment, Hidroelectrica operează 188 de hidrocentrale, cu o putere instalată de 6.400 MW, și un parc eolian de 108 MW, totalizând 6.508 MW. Prin noile achiziții de parcuri fotovoltaice, capacitatea totală ar crește cu aproximativ 5,5%.

Citește și : Facturile la curent cresc de la 1 iulie 2025. Electrica a anunţat noile tarife pentru cei 3,2 milioane de clienţi

Planurile de investiții ale companiei pentru perioada 2021–2025 includ dezvoltarea internă de proiecte fotovoltaice cu o capacitate de 50 MW. Cel mai amplu dintre acestea este un parc de 45 MW în județul Brăila, pentru care a fost deja depusă solicitarea de acord de mediu.

Totodată, Hidroelectrica a inițiat procedurile pentru construirea unui parc fotovoltaic plutitor de 10 MW pe râul Olt și pentru instalarea de panouri solare de 2,2 MW pe acoperișurile a 20 de hidrocentrale.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Ce probleme a avut cu Poliția prefectul de Olt, reținut după ce ar fi tras ilegal cu arme Kalașnikov. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Cutremur în armata ucraineană după pierderea Siverskului: comandanți demiși, rapoarte false și decizii care au dus la dezastru
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Noua lege pentru permisul auto intră în vigoare. Ce se schimbă pentru viitorii șoferi
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend