Doi bărbați au murit electrocutați într-o piscină, în Brașov

Incident șocant în județul Brașov. Doi bărbați au murit după ce au fost electrocutați într-o piscină.
Alina Costache
16 iul. 2024, 14:58
Doi bărbați au murit electrocutați într-o piscină, în Brașov

Două persoane, respectiv un bărbat în vârstă de 21 de ani și unul de 40 de ani, au murit electrocutați în județul Brașov noaptea trecută, în timp ce se aflau într-o piscină. Tragedia a avut loc la domiciliul uneia dintre persoane, în Racoș. Unul dintre ei s-ar fi împiedicat de un cablu de curent și a căzut în apă, iar celălalt bărbat ar fi încercat să-l salveze. A intrat în piscină pentru a încerca să îl salveze. Nu a avut nicio șansă, a fost electrocutat și acesta.

Citește și: Cadavrul unui bărbat dezbrăcat a fost găsit într-un geamantan pe marginea drumului

De la locul tragediei, cei doi au fost transportați într-o intersecție, acolo unde două ambulanțe SMURD îi așteptau. Una dintre victime mai prezenta încă semne vitale și a fost resuscitată timp de o oră, însă nu s-a mai putut face nimic, drept pentru care medicii, în ciuda tuturor eforturilor, au fost nevoiți să declare decesul celor doi.

”Azi-noapte, în jurul orei 00.00, am fost solicitați, prin intermediul unui apel la nr. unic 112, pentru a acorda primul ajutor pentru două persoane electrocutate. Spre locul solicitării au fost direcționate  2 echipaje SMURD dintre care unul.cu medic, și 2 echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean.

Citește și: TIR lovit în plin de un tren, pe ruta Galaţi – Bârlad. VIDEO cu momentul impactului

Celor 2 victime li s-au aplicat manevrele de resuscitare conform protocolului, manerve la care, din păcate, nu au răspuns, fiind declarat decesul acestora“, a confirmat, pentru mytex.ro, ISU Brașov.

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Avioanele americane care ar putea ajunge în România. Pentru ce vor fi folosite
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj