Doi copii, la spital după ce au fost răniţi de crengile unui copac care era toaletat de o firmă, la Bârlad

Doi copii, în vârstă de 13 şi 14 ani, au fost răniţi, joi, în apropierea ştrandului din Bârlad, de crengile unui copac care era toaletat de o firmă specializată. Cei doi au fost duşi la spitalul din municipiu, unde s-a stabilit că au traumatisme cranio-cerebrale, astfel că vor fi transportaţi la o unitate medicală din Iaşi, unul dintre ei cu elicopterul SMURD, iar celălalt cu ambulanţa.
Iulian Tudor
22 aug. 2019, 11:58
Doi copii, la spital după ce au fost răniţi de crengile unui copac care era toaletat de o firmă, la Bârlad

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui, Detaşamentul de pompieri Bârlad a intervenit, joi dimineaţă, cu un echipaj de prim ajutor medical pentru acordarea primului ajutor şi transportarea la Centrul de Primiri Urgenţe al Spitalului Municipal „Elena Beldiman” din localitate a doi copii cu vârste de 13, respectiv 14 ani, care au fost loviţi de crengile unor arbori toaletaţi de o firmă specializată în domeniu.

Astfel, patru copii mergeau la antrenament pe un teren de rugby, iar pentru a scurta drumul au mers pe o cărare. În apropierea ştrandului, doi dintre copii au fost loviţi de crengile unor copaci toaletaţi de către o firmă specializată.

În urma apelului la 112, acolo au ajuns două ambulanţe, cei doi copii fiind găsiţi cu multiple traumatisme şi transportaţi la CPU al Spitalului Municipal „Elena Beldiman” din Bârlad.

Copilul de 14 ani a fost transportat de ambulanţa SAJ Vaslui şi are un diagnostic preliminar de traumatism cranio-cerebral şi traumatism abdominal, iar cel de 13 ani care a fost transportat de ambulanţa EPA Bârlad a fost diagnosticat iniţial cu policontuzii, traumatism la mâna stângă şi traumatism toracic.

Ulterior, reprezentanţii ISU Vaslui au anunţat că la spital s-a stabilit că ambii copii au traumatisme cranio-cerebrale, iar unul dintre ei, care are şi contuzie de bazin, va fi dus cu elicopterul SMURD la un spital din Iaşi. Celălalt va fi dus tot la Iaşi, cu ambulanţa SAJ cu medic.

Cercetările sunt efectuate de instituţiile abilitate în domeniu.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Frumoasa jucătoare de tenis a bifat o apariție spectaculoasă. Cum a apărut în vacanța din Miami
Capital.ro
Interzicerea mașinilor diesel și pe benzină. Noile planuri UE după 2035. Ce se schimbă față de legea inițială
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
536 de lei la pensie. Anunțul Casei Naționale de Pensii pentru aproape un milion de români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice