Doi români au fost arestaţi şi riscă până la şapte ani de închisoare pentru ce i-au făcut unui câine

Un caz șocant de cruzime față de animale a fost descoperit în județul Mureș, unde doi bărbați au fost surprinși într-un videoclip aruncând un câine de la etajul unei clădiri. Incidentul a avut loc în localitatea Sărmășel-Gară.
Filip Stan
04 mart. 2025, 12:07
Doi români au fost arestaţi şi riscă până la şapte ani de închisoare pentru ce i-au făcut unui câine

Imaginile au fost postate pe rețelele de socializare, stârnind indignare în rândul publicului, iar autoritățile, după ce au fost sesizate,au deschis o anchetă în acest caz și au audiat cei doi suspecți, un bărbat de 40 de ani și unul de 20 de ani, amândoi din localitate.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Mureș, Poliția orașului Sărmașu a fost sesizată telefonic pe 3 martie 2025, când videoclipul a început să circule pe platformele online.

„Astăzi, 3 martie 2025, Poliţia oraşului Sărmaşu a fost sesizată telefonic cu privire la faptul că pe o platformă online de socializare circulă un videoclip în care se observă o persoană care aruncă un câine de la etajul exterior al unei clădiri, din localitatea Sărmăşel-Gară. (…) În urma verificărilor efectuate de poliţiştii oraşului Sărmaşu şi Biroului pentru Protecţia Animalelor Mureş s-a stabilit faptul că incidentul surprins în videoclipul postat pe reţelele online de socializare ar fi avut loc la data de 1 martie 2025”, au precizat reprezentanții IPJ Mureș, potrivit Capital.

Anchetatorii au identificat rapid persoanele din videoclip și au stabilit că cele două persoane sunt domiciliate în Sărmășel-Gară. Aceștia au fost audiați pentru a se stabili circumstanțele exacte ale incidentului.

„De asemenea, persoanele surprinse în imagini au fost identificate de poliţişti, fiind vorba de doi bărbaţi, de 40 şi 20 de ani, ambii din localitatea Sărmăşel-Gară. Aceştia au fost conduşi la sediul unităţii de poliţie pentru audieri şi pentru stabilirea împrejurărilor exacte ale faptei”, a adăugat poliția în comunicat.

Citeşte şi: VIDEO A murit Chen Chen, unul dintre cei mai iubiți delfini de la Delfinariul Constanța. Mesajul de adio sfâșietor al antrenorului: ”Îți mulțumesc pentru toți anii petrecuți împreună! O să-mi lipsești”

În urma incidentului, câinele rănit a fost salvat de un voluntar și transportat de urgență la o clinică veterinară din județul Cluj, unde medicii veterinari urmează să evalueze gravitatea leziunilor suferite de animal.

Poliția a deschis un dosar penal pentru „rănirea cu intenție a animalelor”, conform Legii 205/2004 privind protecția animalelor. Legea prevede sancțiuni severe pentru astfel de acte de cruzime, iar cei doi suspecți riscă pedepse cu închisoare de la doi până la şapte ani.

„Activităţile specifice continuă în acest caz în cadrul unui dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de ‘rănirea cu intenţie a animalelor’, faptă prevăzută şi pedepsită de Legea 205/2004 privind protecţia animalelor”, a mai precizat IPJ Mureș.

Citeşte şi: Restricții pe Valea Oltului. Circulația se închide total, anunț de ultimă oră pentru șoferi

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Credeam că Gâlcă are minte mai multă!” Verdict ferm în scandalul cu Dobre al lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara