Doliu în Gașca Zurli. Anunțul a fost făcut de Mirela Retegan, creatoarea grupului: ”Noi suntem cu un om în minus, cerul e cu un înger în plus”

Gașca Zurli trece a rămas fără un membru important, care și-a pierdut viața. Anunțul a fost făcut de Mirela Retegan, creatoarea grupului.
Alina Costache
05 nov. 2025, 08:34
Doliu în Gașca Zurli. Anunțul a fost făcut de Mirela Retegan, creatoarea grupului: ”Noi suntem cu un om în minus, cerul e cu un înger în plus”

Gașca Zurli a pierdut un membru important al echipei. Este vorba despre domnul Bartha, mai exact, „bunicul Zurli”, așa cum îl numeau cei mici. Anunțul a fost făcut de Mirela Retegan.

”În fiecare oraș, ajungea primul și pleca ultimul. Iar în timpul spectacolelor, era ca un vultur care se învârtea deasupra spațiului în care ne desfășuram.

Pentru el, Zurli a fost viața lui din ultimii 10 ani. Cu bune și cu rele, cu bucurii și provocări. S-ar fi bătut cu oricine pentru noi, „copiii lui”, dar mai ales pentru locul care i-a fost acasă.

Citește și: Scandal-monstru în gașca Zurli! Bucătărașul Lulu o calcă în picioare pe Mirela Retegan și o acuză de inginerii financiare și de delapidarea Fundației Gașca Zurli: „În calitate de fost donator, aș vrea să ştiu în ce scopuri s-au folosit banii. Să ținem cont că anumite lucruri sunt de la sponsori”

Copiii îi spuneau bunicul Zurli. Și chiar dacă n-a apucat să fie bunicul propriilor lui nepoți, a fost bunicul miilor de copii care l-au întâlnit și l-au iubit.

Astăzi, el pleacă primul din echipa noastră și știm că astăzi e ultimul nostru eveniment împreună. M-a avertizat în mai multe rânduri: „Doamna Mirela, eu o să plec de la Zurli când o să mor. Și după ce mă pensionez, eu o să mai vin cu voi, pentru că asta e viața mea.” S-a ținut de promisiune. A rămas la Zurli până în ultima clipă. A venit la ultima noastră aniversare și ne-a arătat cum se iese de pe scena vieții. Ne-a luat în brațe pe fiecare, ca și când și-ar fi luat rămas bun.

Citește și: Cine face parte din noua Gașcă Zurli. Mirela Retegan: ”Am promis ca Zurli merge mai departe”

Astăzi, mergem noi la Târgu Mureș să-i amintim cât de iubit a fost. Astăzi, Zurli e în doliu, pentru că ne despărțim de unul dintre cei mai iubiți oameni din echipa Zurli. O să ne lipsească mult glumele lui și disponibilitatea cu care întâmpina orice situație.

Dar știm că, de astăzi, Zurli mai are o obligație: să trăiască și pentru bucățica pe care domnul Bartha nu a mai apucat-o. Pentru că, de astăzi, Zurli are un înger care o să-i poarte și mai multă grijă.

La revedere, domnule Bartha. Noi suntem cu un om în minus, cerul e cu un înger în plus”, a scris Mirela Retegan, fondatoarea grupului Gașca Zurli, pe Facebook.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Jucătorul care s-a îmbătat în avionul naționalei și s-a luat de selecționer. ”Nu m-a băgat nici măcar un minut în trei meciuri amicale”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Mâncarea tradițională de Crăciun în România uitată de români. Nu doar sarmale, piftie și cozonac se prepară pentru masa de sărbătoare
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet