Doliu în lumea presei! Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian de limbă engleză „Nine O Clock”, s-a stins din viață

Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian de limbă engleză "Nine O Clock", s-a stins din viață luni, 5 august.
Filip Stan
05 aug. 2024, 13:28
Doliu în lumea presei! Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian de limbă engleză

Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian de limbă engleză „Nine O Clock”, s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut luni, 5 august de jurnalistul Radu Tudor.

A murit Radu Bogdan, fondatorul primului cotidian de limba engleză

Tristul anunț a fost făcut de Radu Tudor, jurnalist. Fondatorul primului cotidian de limba engleză urmează să fie condus pe ultimul drum marți, 6 august.

”A trecut la cele veșnice Radu Bogdan, un prieten bun, un gazetar profesionist, fondatorul primului cotidian de limbă engleză Nine O Clock, al gazetelor Sette Giorni și Bucharest Matin.

Am petrecut clipe frumoase împreună cu Radu. Îi voi păstra o frumoasă amintire.

Dumnezeu să-l odihnească!

Înmormântarea va avea loc la Cimitirul Sfânta Vineri, 6 august, ora 11,00”, a scris jurnalistul Radu Tudor pe o rețea socială.

Ziarul ”Nine O’Clock” din România este scris exclusiv în limba engleză și a fost fondat în anul 119, când avea doar patru pagini. Treptat, conținutul acestuia a cresct, iar cele mai importante domenii ale sale sunt politic, financiar, sport și interne. Publicația a fost vândută la 32 de ani de când a fost lansată, iar cumpărătorul a fost distribuitorul de presă Manpres. Vânzarea a venit după trei decenii de la primul număr.

„Trebuie să recunosc că în toamna lui 1991, când m-am lansat în această aventură, nu întrezăream în nici un fel destinul ziarului, faptul că Nine O’Clock va deveni un punct de referinţă în presa postdecembristă.

Citește și: Simona Halep este în doliu! Pierdere uriaşă pentru sportivă: „Un om mereu vesel. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”

Explicaţia rezistenţei în timp a ziarului rezidă în faptul că întregul colectiv redacţional s-a străduit în permanenţă să ofere o imagine cât mai corectă şi obiectivă a realităţilor româneşti, cu alte cuvinte, să fie cât se poate de credibil.”, declara în 2009, regretatul jurnalist.

Citește și: Ultima dorinţă a lui Nicu Covaci înainte să moară. Artistul a fost categoric: „Este literă de lege pentru noi!”

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?