Doliu în presă! A murit jurnalistul Constantin Cumpănă la 73 de ani, din cauza unui AVC

E doliu în lumea presei. A murit jurnalistul Constantin Cumpănă la vârsta de 73 de ani. Se afla internat în spital, după ce a suferit un AVC.
Alina Costache
22 oct. 2024, 18:29
Doliu în presă! A murit jurnalistul Constantin Cumpănă la 73 de ani, din cauza unui AVC

Constantin Cumpănă era jurnalist de investigație, făcea parte din categoria vechilor jurnaliști din Constanța. A început să lucreze la ziarul Contrast, apoi la Telegraf, unde a fost șef al secției Eveniment. De asemenea, a scris “Tragedia navei Independenţa” şi “Amintiri despre o flotă pierdută”.

Constantin Cumpănă a murit la 73 de ani. Era internat în spital din cauza unui AVC.

Citește și Un tânăr de 25 de ani s-a aruncat de la etaj în Cluj. Ce a scris în mesajul său de adio

Jurnalistul dobrogean a fost cunoscut ca un critic fervent al ÎPS Teodosie, conflictul dintre cei doi ajungând chiar în instanță. În urma disputelor, Teodosie i-a cerut jurnalistului daune morale, însă judecătorii din Constanța au respins recent această solicitare.

Constantin Cumpănă a fost un jurnalist de investigație pasionat și un activist devotat în căutarea adevărului. Una dintre cele mai importante lupte a fost cea împotriva acuzațiilor CNSAS, care susținea că ar fi colaborat cu Securitatea. În cele din urmă, instanța a stabilit că aceste acuzații nu erau fondate. Plecarea sa reprezintă o pierdere uriașă pentru jurnalismul de investigație și pentru cei care i-au admirat munca neobosită.

Citește și Un tânăr de 19 ani, care se consideră nepotul lui Dracula, a provocat două accidente grave în timp ce era urmărit de poliție, fiind sub influența substanțelor interzise

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Ce conține testamentul milionarului Adrian Kreiner. Unde ajung ceasurile de 200.000 de euro furate de asasini
Capital.ro
Traian Băsescu nu i-a iertat niciodată. Mutarea pe care fostul președinte n-a acceptat-o: Are boală pe ei, îi urăște
Playtech.ro
Trucul unui instalator care face caloriferele să încălzească ca în prima zi. Așa devin mult mai eficiente chiar dacă sunt vechi
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Cristi Borcea și-a ales preferatul pentru funcția de primar al Capitalei: ”Doarme 2-3 ore pe noapte”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță 400 de lei în plus la pensie. Când ajung banii la pensionari
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume