Doliu în România! A murit unul dintre cei mai valoroși oameni ai țării, răsplătit cu numeroase ordine și medalii

Valeriu Arteni, diplomat de carieră, fostul ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Coreea de Sud și Vietnam, s-a stins din viață marți, la 71 de ani.
Filip Stan
19 ian. 2022, 16:29
Doliu în România! A murit unul dintre cei mai valoroși oameni ai țării, răsplătit cu numeroase ordine și medalii

Vestea a venit ca un șoc uriaș pentru toți cei care l-au cunoscut și apreciat. Valeriu Arteni s-a născut pe 21 septembrie 1951 în Mărgineni, județul Neamț, și a absolvit Liceul „Calistrat Hogaș“, promoția 1970.

Valeriu Arteni a absolvit Facultatea de Litere la Universitatea Națională din Hanoi, Vietnam. Câțiva ani mai târziu, a fost desemnat drept unul din cei mai străluciți 100 de absolvenți ai universității.

Cariera lui Valeriu Arteni

Cariera și-a început-o în 1977, la Ministerul Afacerilor Externe. A lucrat ca referent ajutor relații. În perioada 1977-1982 a fost atașat cultural, de presă și protocol la Ambasada României la Hanoi.

În 1982-1984 a fost atașat la Direcția Protocol a MAE, Compartimentul Ceremonial diplomatic. În 1984-1989 a fost atașat la Direcția Relații IV (Asia și Orientul Mijlociu) din MAE. În 1990-1991 a fost secretar II, consilier la Cabinetul Subsecretarului de Stat pentru Asia, Africa și America latină din MAE.

A urmat o altă perioadă bună pe plan profesional. În perioada 1991-1994 a fost prim-colaborator la Ambasada României din Republica Islamică Pakistan; în 1994-1999 este ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Socialistă Vietnam. În perioada 1999-2003 este director adjunct, director al Direcției Protocol din MAE.

În 2003-2007 a fost  ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Coreea. În 2007-2008 a fost ministru plenipotențiar în Direcția Orientul Mijlociu și Africa din cadrul MAE. În 2008-2012 a fost ministru plenipotențiar în Direcția Asia Pacific din cadrul MAE. În 2012-2019 a fost însărcinat cu afaceri al României în Vietnam și Regatul Cambodgiei.

Valeriu Arteni a devenit, în 2019, consilier pentru politica externă la Camera Deputaților din Parlamentul României. Apoi, din 2021 a fost consilier al președintelui Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene.

De-a lungul carierei sale, Valeriu Arteni a obținut mai multe ordine și medalii, iar Președintele RS Vietnam, Ngyen Phu Trong, i-a acordat Ordinul National „Huu Nghi“, cea mai înaltă distincție oferită unui cetățean străin, pentru întreaga carieră în serviciul relațiilor diplomatice româno-vietnameze.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Denis Popescu concurează la Roma şi peste două zile are examenul de licenţă: „Dimineaţa învăţ, seara învăţ, dar mai am o săptămână şi termin!”. Video
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Vladimir Putin este în doliu. A murit una dintre cele mai dragi persoane din viața lui
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?