Consultările la foc automat de la Palatul Cotroceni, venite după ce guvernul lui Adrian Veștea a picat testul votului din parlament, au continuat, luni după-amiază, cu USR-iștii, care au stat față în față cu președintele Nicușor Dan și i-au spus acestuia ce soluție au pentru depășirea crizei politice fără precedent pe care o traversează România.
După discuțiile cu șeful statului, liderul USR, Dominic Fritz a făcut declarații, subliniind că formațiunea pe care o conduce nu va susține un guvern ”din care face parte PSD”.
”I-am spus președintelui că USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD. Asta este o poziție care nu este nouă. Cu mare consecvență am ținut această poziție de când PSD a făcut un pact cu AUR și unde a dus acest pact am văzut aseară”, a spus Fritz.
USR-iștii ar accepta să intre la guvernare – de fapt, să rămână acolo -, alături de PNL și UDMR.
”Pe baza performanțelor miniștrilor USR, stăm la dispoziție pentru a face parte dintr-un guvern minoritar împreună cu PNL și UDMR și, bineînțeles, suntem gata să discutăm în ce condiții un astfel de guvern minoritar ar putea fi susținut și de PSD”, a spus Dominic Fritz.
Liderul USR a vorbit și despre scenariul alegerilor anticipate, subliniind că el și colegii săi nu se tem de un astfel de scrutin.
”Credem că Parlamentul actual greu mai poate fi descris ca un Parlament care oglindește toate preferințele românilor. Tocmai de aceea nouă nu ne este teamă de alegeri anticipate. Din contră, credem că un astfel de pas ar putea să relegitimeze procesul democratic în România. (…)
Vedem și noi că acest lucru este puțin probabil și, tocmai de aceea, suntem gata să ne asumăm responsabilitatea într-un guvern minoritar”, a declarat Fritz, citat de Mediafax.