Dominic Fritz o va înlocui, informal, pe Elena Lasconi la conducerea USR ca să poată contesta decizia BEC. Tensiuni majore în USR! Acuzații de preluare ilegitimă a conducerii partidului

În cursul zilei de sâmbătă, Biroul Electoral Central a decis că USR nu are voie să facă campanie electorală în favoarea candidatului independent Nicușor Dan. Pe cale de consecință, USR a decis să conteste decizia BEC, doar că această contestație poate fi făcută în instanță doar de către președintele partidului, candidat la prezidențiale, căruia USR tocmai i-a retras sprijinul.
Alina Costache
14 apr. 2025, 11:28
Dominic Fritz o va înlocui, informal, pe Elena Lasconi la conducerea USR ca să poată contesta decizia BEC. Tensiuni majore în USR! Acuzații de preluare ilegitimă a conducerii partidului

Cum Elena Lasconi, în calitate de președinte al USR, nu are niciun interes să conteste decizia BEC, USR s-a întrunit în ședință de urgență, în cadrul căreia Biroul Național a decis ca locul lui Lasconi la șefia partidului să fie luat de Dominic Fritz.

La această ședință, Elena Lasconi nu a fost convocată.

Dominic Fritz o va înlocui, informal, pe Elena Lasconi la conducerea USR

Ședința Biroului Național a avut un singur punct pe ordinea de zi: ca reprezentantul partidului să fie Dominic Fritz, spun surse Gândul. Acesta ar urma să conteste decizia BEC, prin care USR nu are voie să facă campanie electorală în favoarea candidatului independent Nicușor Dan.

Citeste si Cutremur pe scena politică! Elena Lasconi vorbește despre ANULAREA alegerilor în mai 2025: „Toată responsabilitatea și tot hate-ul vor fi pe USR și pe Nicușor Dan”

Conform statutului, ședințele de Birou Național sunt conduse de președintele partidului, ceea ce nu a fost cazul și aici, așadat, decizia luată în ședința de luni poate fi contestată, cel mai probabil în instanță.

Tensiuni majore în USR! Acuzații de preluare ilegitimă a conducerii partidului

Ședința a fost contestată ca fiind nestatutară de către Claudiu Năsui și George Gârbacea, care au semnalat că, potrivit statutului USR, doar președintele poate conduce lucrările Biroului Național. Li s-a răspuns că întâlnirea a fost coordonată de un vicepreședinte, aspect care ridică semne de întrebare privind legalitatea deciziilor adoptate.

Tensiunile din USR au escaladat, iar mai mulți membri intenționează să depună plângeri penale la Parchet, acuzând o preluare ilegitimă a conducerii partidului. Situația riscă să provoace o criză internă majoră, cu potențiale efecte asupra poziționării USR în campania electorală.

Citeste si EXCLUSIV Silviu Mănăstire îl atacă pe George Simion: „E un dispreț față de alegători. Băieții ăștia se joacă de-a campania, mă refer la George Simion și Nicușor Dan”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
FCSB, echipă de start şoc cu Csikszereda: patru jucători U21! Ce se întâmplă cu Târnovanu. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Locurile din Grecia unde canicula nu ajunge. Aici poți petrece concediul chiar și în august, festinațiile cu 27-29°C
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România