Donald Trump a fost numit „Personalitatea Anului” 2016 de către revista Time

Magnatul Donald Trump, preşedintele-ales al Statelor Unite, a fost desemnat miercuri de revista americană Time personalitatea anului 2016.
Iulian Tudor
07 dec. 2016, 18:29
Donald Trump a fost numit

„Este a 90-a oară când desemnăm personalitatea care a avut cea mai mare influenţă, cu bune şi cu rele, asupra evenimentelor unui an. Întrebarea pentru anul acesta este: cu bune sau cu rele? Provocarea în cazul lui Donald Trump este cât de profund este clivajul dintre cetăţenii ţării în legătură cu răspunsul”, a argumentat revista cu sediul în New York.

„Este greu să măsurăm amploarea acestui clivaj. Acest baron imobiliar şi proprietar de cazinou devenit star reality-TV şi activist provocator nu a petrecut nicio zi în vreo funcţie publică, nu a servit niciodată alt interes decât al său, iar acum va fi deasupra ruinelor fumegânde ale unui vast edificiu politic care avea partide, specialişti, donatori, institute de analiză – toţi cei care nu au luat în serios ascensiunea sa. Mandatul lui Donald Trump se va înscrie în acest context, cu bune şi cu rele”, comentează revista Time.

„Pentru cei care cred că situaţia este spre bine, victoria lui Donald Trump reprezintă o respingere a clasei politice arogante; pentru cei care consideră că este un lucru rău, nivelul distrugerii se extinde asupra valoroaselor norme ale sferei civice, marcată acum de elemente rasiste, sexiste şi primitiviste”, subliniază Time.

DailyBusiness
Câți bani cheltuie un om într-o viață. Cât îi trebuie unui român ca să ducă un trai decent
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Legea care va permite consumul de bere pe stadioanele din România intră în linie dreaptă. Ce modificări au fost aduse și când ar putea fi adoptată
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
Lege nouă. Opt zile pe lună de telemuncă pentru anumite categorii de angajați
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
BREAKING | Marius Mihalache a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 40 de ani 😢
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Echinocțiul de toamnă 2025. Când se schimbă ora
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur