Donald Trump a povestit cum a asistat la uciderea lui Qassem Soleimani: „Apoi brusc, bum. Au murit, sir”

Donald Trump a povestit la un eveniment al republicanilor de strângere de fonduri, despre atacul cu dronă care a dus la moartea generalului Iranian Qassem Soleimani, potrivit unei înregistrări care a fost obţinută de CNN.
Iulian Tudor
18 ian. 2020, 18:00
Donald Trump a povestit cum a asistat la uciderea lui Qassem Soleimani:

Donald Trump a relatat, într-un mod dramatic, cum a monitorizat de la Casa Albă atacul. Preşedintele american a vorbit despre atac în sala de evenimente de la clubul său din Mar-a-Lago, Florida, la un eveniment al republicanilor la care s-au strâns 10 milioane de dolari pentru campania prezidenţială a lui Trump şi pentru Comitetul Naţional Republican. Reporterii nu au avut acces la eveniment.

„Sunt împreună, sir”, a spus Trump că i-au raportat oficialii din armată. „Au două minute şi 11 secunde. Fără emoţii. Două minute şi 11 secunde de viaţă, sir. Sunt în maşină, sunt într-un vehicul blindat. Sir, au aproximativ un minut de viaţă. 30 de secunde. Zece, 9, 8…”, „Apoi, brusc, bum„, a mai spus Donald Trump. „Au murit, sir. Am încheiat„. „Am spus, unde este tipul ăsta?”, a continuat Trump. „A fost ultima dată când l-am auzit”.

Citeşte şi Decizie importantă a Iranului, în legătură cu cutiile negre ale avionului doborât acum 10 zile. Ce a hotărât

Aceasta a fost cea mai detaliată relatare a lui Donald Trump despre atacul cu dronă. CNN a precizat că în înregistrarea audio Trump nu a spus că Soleimani reprezenta un pericol iminent. Trump a spus că Soleimani „spune lucruri urâte” despre SUA înainte de atac, ceea ce a dus la decizia sa de autorizare a atacului. „Cât mai trebuie să ascultăm din acest rahat? Cât o să mai ascultăm„, a întrebat Trump în înregistrare.

Pe 3 ianuarie, Statele Unite l-au asasinat într-un atac cu o dronă, la Bagdad, pe generalul iranian Qassem Soleimani, un comandant din cadrul Gardienilor Revoluţiei, armata ideologică iraniană şi arhitectul strategiei influenţei regionale iraniene.

Cinci zile mai târziu, la 8 ianuarie, Iranul a tras 22 de rachete asupra a două baze în care se aflau americani în Irak, rănind 11 militari americani. În aceeaşi zi, Iranul a doborât „din greşeală” un Boeing aparţinând companiei ucrainene Ukraine International Airlines (UIA), la câteva minute după decolarea de la Teheran. Catastrofa s-a soldat cu 176 de morţi, majoritatea iranieni şi canadieni.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Se va mai retrage Sorana Cîrstea? Anunțul momentului despre cea mai în forma sportivă a României
Capital.ro
Curs valutar joi, 11 iunie. Cât valorează astăzi euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat datele oficiale
Playtech.ro
Ai RCA la firma bulgară rămasă fără licență? Ce se întâmplă cu despăgubirile și cum îți recuperezi banii
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
ANRE, anunțul momentului. Sunt vizați toți românii care plătesc facturi
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți