Donald Trump, amenințare la adresa Iranului: „Nu va mai rămâne nimic din ei”

Președintele SUA, Donald Trump, a venit cu un nou avertisment la adresa Iranului, precizând că „ceasul ticăie”, în condițiile în care negocierile pentru încheierea conflictului au fost blocate.
Giorgiana Amarie
17 mai 2026, 22:42
Donald Trump, amenințare la adresa Iranului:

Donald Trump a lansat o nouă amenințare la adresa Iranului, avertizând că „să nu mai rămână nimic” dacă nu se ajunge la un acord rapid cu Statele Unite.

Citește și: Cancelarul german Friederich Merz, sfat îndrăzneț pentru tineri: „Nu le-aș recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”

Liderul de la Casa Albă a scris pe platforma sa, Truth Social, că Iranul ar trebui să acționeze rapid dacă vrea să evite o escaladare serioasă a situației.

„Ar face bine să se miște repede, altfel nu va mai rămâne nimic din ei. Ceasul ticăie!”, a spus președintele Statelor Unite.

Mesajul vine în contextul în care Trump urma să discute cu premierul Israelului, Benjamin Netanyahu, pe fondul tensiunilor crescute din regiune.

De cealaltă parte, potrivit presei iraniene, Statele Unite ale Americii nu au făcut concesii clare în răspunsul la propunerile Teheranului pentru oprirea războiului. America ar fi venit cu un set de cinci cerințe, printre care reducerea drastică a programului nuclear iranian și transferul în SUA al întregului stoc de uraniu puternic îmbogățit.

Totodată, sursele iraniene susțin că americanii au refuzat și ideea deblocării unei părți din activele înghețate ale Iranului sau plata unor despăgubiri pentru pierderile suferite de-a lungul timpului.

Citește și: Șoc la Casa Albă! Zeci de medici îl declară pe Trump inapt mintal să conducă SUA! ”Deteriorare a funcției cognitive, pierdere semnificativă a autocontrolului”