Donald Trump anunţă că se întâlneşte cu Zelenski ”săptămâna asta sau săptămâna viitoare” pentru a semna acordul mineralelor

Preşedintele american, Donald Trump, anunţă, luni seara, să urmează să se întâlnească cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, ”săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare”, pentru a încheia un acord cu privire la minerale, anunță AFP.
Alina Costache
25 feb. 2025, 08:43
Donald Trump anunţă că se întâlneşte cu Zelenski ”săptămâna asta sau săptămâna viitoare” pentru a semna acordul mineralelor

Donald Trump anunţă că se întâlneşte cu Volodimir Zelenski ”săptămâna asta sau săptămâna viitoare”, pentru a semna acordul mineralelor

Acest anunţ a fost făcut de Donald Trump într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele francez Emmanuel Macron.

Donald Trump a anunţat că nu vede ”nicio problemă” în trimiterea unor trupe europene în Ucraina, ”ca artizani ai păcii”. Vladimir Putin va accepta trupe europene de amenţinerea păcii în Ucraina, a dat asigurări el.

Totodată, șeful statului american a dat asigurări că Războiul din Ucraina s-ar putea termina ”în câteva săptămâni”. Întrebat dacă Ucraina va urma să cedeze teritorii în cadrul unor negocieri, Donald Trump a răspuns evaziv ”vom vedea”.

Donald Trump a apreciat că NATO este un ”instrument formidabil atunci când este bine folosit”.

Citește și: Macron anunţă trimiterea de trupe europene în Ucraina după întâlnirea cu Trump: „Nu se vor implica în conflict, ci vor ajuta la menţinerea păcii”. Replica incredibilă a lui Trump

Preşedintele francez, Emmanuel Macron, şi-a exprimat luni seara, alături de omologul său american, Donald Trump, speranţa unei implicări americane ”puternice” în garantarea păcii în Ucraina.

Ucraina ”trebuie să fie implicată” în negocieri pentru a pune capăt războiului, a cerut Macron.

”Europa este pregătită să devină un partener mai puternic şi să facă mai mult în domeniul apărării”, a subliniat el, înainte să intre la discuţii cu locatarul Casei Albe.

Citește și: Volodimir Zelenski, mesaj la 3 ani de război cu Rusia: „Nu mai avem nimic de pierdut! Trei ani de rezistență. Trei ani de recunoștință. Trei ani de eroism absolut al ucrainenilor”

”Obiectivul nostru este să construim o pace solidă şi durabilă în Ucraina”, a amintit şi președintele francez.

El a salutat luni, la marcarea a trei ani de la invazia Rusiei de către Ucraina, ”curajul” Ucrainei împotriva ”agresiunii” ruse cu puţin înaintea reuniunii sale la Casa Albă cu Donald Trump, care consideră Kievul ”vinovat” de războiul cu Rusia.

”De trei ani, Ucraina luptă cu un curaj care impune respect împotriva unui agresor, Rusia”, a scris pe X preşedintele francez.

El a subliniat că problema ”disuasiunii” este necesar să fie o prioritate, pentru a se evita astfel o nouă agresiune rusă în viitor.

”Suntem pregătiţi să furnizăm garanţii de securitate Ucrainei”, a adăugat el.

Preşedintele francez a participat anterior, la Casa Albă, împreună cu omologul său american, la o videoconferinţă cu liderii G7 (Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit şi Statele Unite). Macron a dat asigurări că această reuniune a fost ”perfectă” şi că a fost primit ”foarte amical”.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
El este fotbalistul din Generația de Aur care l-a trimis să se antreneze cu vacile. „Au fost și chestii mai grave”
Capital.ro
Obligație legală pentru proprietarii de locuințe. Poliția și IGSU ar putea primi dreptul de a verifica și amenda direct proprietarii
Playtech.ro
Elevele din România, performanță impresionantă la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete 2026: au obținut trei medalii de aur și una de bronz
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj