Donald Trump cere extinderea misiunii de instruire a trupelor NATO din Irak

SUA reiau presiunea asupra aliaţilor lor europeni din NATO pentru a stabili o misiune de instruire şi consiliere pe termen lung în Irak, au afirmat mai mulţi diplomaţi, readucând în atenţie un subiect care provoacă disensiuni în cadrul alianţei, relatează joi Reuters.
Filip Stan
08 feb. 2018, 11:51
Donald Trump cere extinderea misiunii de instruire a trupelor NATO din Irak

Ministrul Apărării american, Jim Mattis, a trimis o scrisoare la cartierul general al NATO, în ianuarie, cerând o misiune oficială a NATO în Irak cu o comandă semipermanentă sau permanentă pentru a pregăti forţe irakiene, au afirmat cinci înalţi diplomaţi ai NATO.

După un război de trei ani cu Statul Islamic, Washingtonul doreşte să se asigure că militanţii nu reapar. Cu toate că NATO are deja instructori în Irak, aceştia nu depăşesc 20 de persoane.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Johnny Michael, a refuzat să comenteze dacă Mattis a trimis o scrisoare la NATO, dar a afirmat: ‘Administraţia continuă să caute modalităţi în care aliaţii să poată face mai mult împotriva organizaţiilor teroriste’, potrivit Agerpres.

Amiralul american James Foggo, comandant al Comandamentului forţelor aliate ale NATO cu baza la Napoli, în Italia, a vizitat Bagdadul joi şi a declarat Reuters că scopul vizitei a fost să discute cu privire la acordarea de mai mult sprijin pentru Irak, între care un ‘centru de excelenţă’ pentru explozibili şi instruire lingvistică.
‘NATO poate face mai mult şi cred, dacă mă întrebaţi, că ar trebui să facem mai mult, dar această decizie ţine doar de conducerea politică de la Bruxelles’, a declarat Foggo.

Lideri ai apărării din NATO vor oferi aliaţilor o serie de opţiuni pentru o misiune în Irak, în timp ce secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a discutat problema cu premierul irakian Haider al-Abadi, care este în favoarea unei astfel de misiuni, au afirmat diplomaţii citaţi, informează Agerpres.

Demersul SUA se înscrie în linia solicitărilor formulate de preşedintele Donald Trump ca Alianţa Occidentală să meargă dincolo de misiunea sa principală de apărare a aliaţilor şi să contribuie la combaterea militanţilor islamişti. Totodată, ar fi nevoie ca Irakul să solicite în mod oficial o misiune a NATO, au spus diplomaţii

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Noul antrenor din SuperLiga, distrus de conducătorul care l-a dat afară: ”Cum să te salvezi cu el, nu mai există altcineva?! Lasă-l, nene”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil