Donald Trump declară război comercial pinguinilor. Președintele american a impus o taxă de 10% unor insule pe care locuiesc numai pinguini: „Nicăieri pe Pământ nu mai este sigur”

Donald Trump declară război comercial pinguinilor, după ce Insulele Heard și McDonald, parte a teritoriului extern al Australiei, au fost incluse pe lista tarifelor comerciale impuse de președintele american.
Alina Costache
03 apr. 2025, 21:23
Donald Trump declară război comercial pinguinilor. Președintele american a impus o taxă de 10% unor insule pe care locuiesc numai pinguini: „Nicăieri pe Pământ nu mai este sigur”
Donald Trump declară război comercial pinguinilor. Președintele american a impus o taxă de 10% unor insule pe care locuiesc numai pinguini: „Nicăieri pe Pământ nu mai este sigur”

Donald Trump a impus un tarif de 10% pe bunuri asupra unui grup de insule vulcanice pustii și nelocuite din apropierea Antarcticii, care sunt acoperite de ghețari și adăpostesc pinguini.

Donald Trump declară război comercial pinguinilor

Insulele Heard și McDonald, care formează un teritoriu extern al Australiei, sunt printre cele mai îndepărtate locuri de pe Pământ. Acestea sunt accesibile numai printr-o călătorie cu barca de două săptămâni din orașul Perth, de pe coasta de vest a Australiei.

Acestea sunt complet nelocuite, iar ultima vizită a oamenilor a fost abia acum aproape 10 ani. Totuși, insulele Heard și McDonald figurează pe o listă publicată de Casa Albă a statelor cărora li se vor impune noile tarife comerciale.

Citește și : VIDEO Donald Trump începe războiul comercial! TAXE reciproce pentru ţările lumii, în afară de RUSIA și BELARUS

Anthony Albanese, premierul Australiei, a declarat joi că „Nicăieri pe Pământ nu mai este sigur”, remarcă ironică la adresa tarifelor impuse de Donald Trump.

Insulele Heard și McDonald se numără printre mai multe „teritorii externe” ale Australiei enumerate separat în lista tarifelor pentru Australia, care vor fi supuse unui tarif de 10% pentru mărfurile sale.

SUA nu impune, totuși, taxe asupra Rusiei și Belarusului

Președintele american Donald Trump nu a inclus Rusia și Belarus pe lista tarifelor impuse de „Ziua Eliberării”. Un purtător de cuvânt de la Casa Albă a precizat că sancțiunile economice existente „exclud orice comerț semnificativ”. Potrivit graficelor prezentate de Casa Albă, Rusia și Belarus nu au fost incluse pe lista de 185 de state şi teritorii.

Citește și : Primele măsuri anunţate de Marcel Ciolacu după tarifele impuse de Donald Trump produselor din UE. „Vom proteja companiile româneşti” VIDEO

Karoline Leavitt a explicat că Rusia și Belarus nu se află pe listă, ca urmare a sancțiunilor economice deja impuse.

Statele Unite au impus sancțiuni severe Moscovei după invazia Ucrainei din 2022. Fluxurile comerciale dintre SUA și Rusia au scăzut de la 36 miliarde de dolari în 2021 la aproximativ 3,5 miliarde de dolari în 2024.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Cine este Thiago Pitarch, noua senzație de la Real Madrid, care l-a impresionat pe Thierry Henry. Cum a ajuns titular cu Manchester City în Champions League la doar 18 ani
Capital.ro
Pensia pe card pentru martie a început să intre în conturi. La ce oră primesc banii peste 2,4 milioane de pensionari
Playtech.ro
Cât ar putea ajunge litrul de motorină în România dacă petrolul continuă să crească. Ce arată calculele
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
Camelia Mitoșeru a vorbit deschis despre propria moarte. Cum vrea mama lui Mihai Mitoșeru să arate ziua înmormântării: „Flori albe și toată lumea îmbrăcată în alb”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Cristi Săpunaru a intervenit după ce Diana Șucu a șters pe jos cu fostul său coleg de la Rapid
MediaFlux
Armata israeliană anunță că a lovit o bază din Iran unde s-ar încerca producerea de arme nucleare. Președintele iranian prezintă trei condiții pentru încheierea războiului
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj