Donald Trump îl acuză pe Barack Obama că nu a făcut nimic în privinţa Rusiei, deşi ştia de ingerinţele electorale ordonate de Putin

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, îl acuză pe predecesorul său Barack Obama că nu a făcut absolut nimic în privinţa ingerinţelor Rusiei în alegerile prezidenţiale din 2016, informează BBC.
Filip Stan
25 iun. 2017, 05:25
Donald Trump îl acuză pe Barack Obama că nu a făcut nimic în privinţa Rusiei, deşi ştia de ingerinţele electorale ordonate de Putin

Trump a spus că Obama a fost informat cu mult timp înainte de votul din 8 noiembrie de campania cibernetică lansată de Rusia şi, cu toate acestea, nu „a făcut nimic”.

Comentariile preşedintelui SUA vin în contextul în care un articol al publicaţiei Washington Post dezvăluie faptul că Barack Obama ştia din luna august a anului trecut despre „implicarea directă” a liderului de la Moscova în alegerile prezidenţiale.

Presupusele ingerinţe fac subiectul unei investigaţii ample în SUA. Preşedintele rus Vladimir Putin a negat în repetate rânduri implicarea în alegerile prezidenţiale.

Potrivit articolului din Washington Post, Obama ar fi aflat din luna august a anului trecut că Putin este implicat direct în campania cibernetică ce avea scopul perturbării şi discreditării scrutinului prezidenţial american, afectarea imaginii candidatului democrat, Hillary Clinton, şi facilitarea victoriei adversarului, republicanul Donald Trump, transmite Mediafax.

Obama ar fi dezbătut zeci de opţiuni pentru a pedepsi Rusia, dar, într-un final a decis să ia nişte măsuri simbolice – expulzarea a 35 de diplomaţi ruşi şi închiderea a două reprezentanţe ruse. Aceste măsuri au fost luate la o lună după alegerile prezidenţiale, în decembrie 2016.

Preşedintele american şi-a exprimat părerea pe reţeaua socială Twitter, unde a scris: „Din moment ce administraţia Obama ştia că ruşii sunt implicaţi în alegeri tocmai din 2016, de ce nu a luat nicio măsură? Concentraţi-vă pe ei, nu pe T!”.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Montajul instalației GPL pe mașină. Obligația legală impusă de RAR. Altfel, nu ai drept de circulație
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Cum poți beneficia de un avocat gratuit. Cererea pentru asistență juridică se face și online
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj