Donald Trump urmăreşte alegerile parţiale împreună cu echipa sa politică, la Casa Albă

Preşedintele Donald Trump rămâne marţi la Casa Albă şi va avea aici reuniuni cu echipa sa politică pentru a urmări desfăşurarea alegerilor de la jumătatea mandatului considerate un fel de referendum asupra primilor doi ani ai preşedinţiei sale, informează agenţia EFE.
Filip Stan
06 nov. 2018, 17:06
Donald Trump urmăreşte alegerile parţiale împreună cu echipa sa politică, la Casa Albă

”După 11 mitinguri în 8 state şi săptămâni în care a făcut campanie pentru candidaţii republicani, preşedintele va petrece ziua de astăzi dând telefoane, urmărind alegerile pentru Camera Reprezentanţilor, Senat şi guvernele locale din toată ţara şi susţinând reuniuni cu echipa sa politică pentru a se informa în timp real”, a declarat Sarah Sanders, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.

”Pentru orele serii, preşedintele şi prima doamnă au invitat familiile şi prietenii la reşedinţa lor pentru a vedea împreună rezultatele electorale”, a adăugat Sanders, potrivit Agerpres.

Trump a sosit în cursul dimineţii la Casa Albă, după ce luni a încheiat o zi frenetică de final de campanie cu trei acţiuni electorale la Cleveland (Ohio), Fort Wayne (Indiana) şi Cape Girardeau (Misouri).

Citeşte şi ALEGERI ÎN SUA. Americanii sunt chemaţi la urne, la doi ani de la victoria lui Donald Trump

La rândul său, vicepreşedintele Mike Pence are marţi pe agendă numai o singură activitate, şi anume o vizită împreună cu soţia sa Karen la spitalul Walter Reed National Military Medical Center, unde sunt trataţi veteranii de război, potrivit Agerpres.

În urma scrutinului de marţi vor fi aleşi toţi cei 435 de congresmeni ai Camerei Reprezentanţilor, o treime dintre senatori şi 36 de guvernatori ai statelor americane, aceste alegeri fiind văzute ca o evaluare a aprecierii pe care americanii o dau primei jumătăţi de mandat al lui Trump.

Acesta din urmă a admis la mitingul electoral desfăşurat luni în statul Missouri că alegerile de marţi sunt ca un referendum privind preşedinţia sa. ”Într-un anumit fel, eu sunt pe buletinul de vot”, a subliniat Trump.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Cum i-a salvat Marius Șumudică pe Titi Teașcă și Ion Crăciunescu de furia minerilor: „Erau răi. Puteau să-i linșeze”
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Românii care ar putea fi scutiți de impozitul pe venit. Noua lege, aşteptată de mulţi
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Soarele intră în conjuncție cu Nodul Nord pe 27 februarie. Cele patru zodii direct afectate
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj