Dorin Rotariu, transferat la FC Bruges pentru 2,2 milioane de euro

FC Bruges a anunţat, marţi seară, că a ajuns la un acord cu FC Dinamo pentru transferul atacantului Dorin Rotariu. Tânărul internaţional (21 de ani) a semnat un contract pe trei ani şi jumătate cu liderul din Belgia.  
Filip Stan
31 ian. 2017, 23:17
Dorin Rotariu, transferat la FC Bruges pentru 2,2 milioane de euro

Dorin Rotariu este noul jucător al lui Club Brugge. Mijlocaşul ofensiv al lui Dinamo s-a înţeles în această seară cu formaţia din Belgia. Mutarea se va face contra sumei de 2,2 milioane de euro.  

Cu ceva mai mult de o oră înainte de expirarea perioadei de transferuri din Vest, Brugge a ajuns la un acord cu formaţia din Ştefan cel Mare privind transferul celui mai de perspectivă jucător al lui Andone. Suma pe care se va face mutarea – 2,2 milioane de euro – reprezintă un record pentru echipele din Liga 1 în această iarnă. Totodată, clubul din Ştefan cel Mare păstrează procente dintr-o eventuală revânzare a lui Roti. Nu toţi banii vor intra însă în conturile lui Dinamo, 50% din drepturile federative fiind deţinute de Timişoara, fosta formaţie a fotbalistului.

Interesul campioanei Belgiei nu este unul nou, clubul monitorizându-l de mai mult timp pe jucătorul lui Dinamo. La meciul tur cu Steaua, din semifinalele Cupei Ligii, de exemplu, Brugge a avut un scouter în tribunele Arenei Naţionale. Trimisul belgienilor a avut ce vedea. Deşi nu a fost titular, intrând pe teren abia în minutul 70, fotbalistul de 21 de ani a stabilit rezultatul final, 4-1 în favoarea alb-roşiilor, cu o execuţie superbă, în minutul 90. 

Reprezentanţii lui Brugge au fost prezenţi zilele acestea în România, unde au negociat pentru transferul lui Ivan. Din câte se pare, CS U a dorit 4 milioane de euro în schimbul atacantului, însă belgienii erau dispuşi să urce oferta doar până la 3 milioane de euro. Cum Rotariu era de asemenea pe radarul lor, board-ul lui Brugge a reuşit în cele din urmă să îl ia pe dinamovist. 

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Florin Tănase vrea să plece de la FCSB și l-a supărat pe Gigi Becali: ”Nici nu-i spun la mulți ani!”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Împărţirea bunurilor dobândite înainte de căsătorie în cazul unui divorţ după 5 ani de mariaj. Ce spun avocaţii
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Irina Deleanu șochează. De ce arată atât de bine la 50 de ani: 'Ai să râzi''. GALERIE FOTO
MediaFlux
Ce se schimbă în 2026. Facturi și impozite mai mari CALCULE
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend