Dorinel Umbrărescu construiește mai repede decât în perioada lui Nicolae Ceaușescu. „Regele asfaltului” face progrese uimitoare în construcția drumurilor

Dorinel Umbrărescu este constructorul momentului, cel mai important din țara noastră, deoarece compania sa face lucrări esențiale la mai multe șosele și autostrăzi importante, printre care și Autostrada Moldovei.
Alina Costache
28 oct. 2024, 10:56
Dorinel Umbrărescu construiește mai repede decât în perioada lui Nicolae Ceaușescu. „Regele asfaltului” face progrese uimitoare în construcția drumurilor

Dorinel Umbrărescu este un constructor important din țara noastră, implicat în proiecte esențiale de infrastructură, precum lucrările la Autostrada Moldovei (A7) și Autostrada Transilvaniei (A3). Modul de desfășurare foarte rapid al lucrărilor și disciplina arătată pe șantier i-au uimit pe oameni și au demonstrat că și în țara noastră se poate.

Firma lui Dorinel Umbrărescu se mișcă senzațional de repede

Lotul dintre Buzău și Focșani a dat mari bătăi de cap muncitorilor lui Dorinel Umbrărescu, însă oamenii au fost surprinși să vadă, filmate din dronă, mai multe imagini postate pe rețelele de socializare în care se vede clar stadiul lucrărilor de pe tronsonul de drum.

Citește și : Afacerea cu care o româncă a dat lovitura. Produsele se vând rapid în această perioadă, o singură bucată se vinde cu 22 de lei

Potrivit imaginilor, deja s-a turnat asfaltul pe jumătate din podul de la Râmnicu Sărat, astfel că inaugurarea va fi făcută până la finalul lui decembrie, chiar în acest an. De asemenea, angajații afaceristului vor continua cu podul peste râul Buzău, despre care Umbrărescu spune că este foarte posibil să fie terminat chiar anul acesta.

Deschiderea oficială a tronsonului de drum Râmnicu Sărat-Focșani este așteptată să fie făcută la 1 decembrie 2024, chiar de Ziua Națională a României, astfel că românii vor putea să circule pe autostradă de la Focșani la Buzău sau invers.

Totuși, vor exista anumite întârzieri

Vineri, 4 octombrie 2024, șeful Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a precizat că lotul 1, ce cuprinde podul peste râul Buzău, va fi gata în anul 2025, iar tot din acest an lotul 1 din Buzău-Focșani va fi legat de lotul 3 al Ploiești-Buzău, conform Bugetul.ro.

Traficul va fi redirecționat provizoriu pe DN2, până după ce podul dintre Buzău și Focșani va fi terminat. Podul construit pe lotul 1 Buzău-Vadu Pașii din Autostrada Moldovei (A7) va fi unul dintre cele mai mari din România și va facilita circulația în zona de sud a Moldovei.

Citește și : Andrei este tânărul motociclist din Galați, care și-a pierdut viața în accidentul rutier din Galați. A fost acroşat de o şoferiţă şi proiectat într-un stâlp

„Ministrul Grindeanu ne-a anunțat că la mijlocul lui octombrie, pe Buzău-Focșani, vor fi gata trei loturi: 1, 2, 4. Dar la modul realist, anul acesta, în buza alegerilor, la final de noiembrie – început de decembrie poate fi gata Buzău – Râmnic (lotul 2), 31 km. De asemenea, lotul 4, odată cu lotul 2″, anunța Asociația Pro Infrastructura, în luna august 2024.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde