Dosar penal pentru o șefă dintr-o companie de telefonie după ce a scos date despre convorbirile unei cliente. Fiica ei le ceruse pentru un prieten gelos

O șefă a unei companii de telefonie s-a ales cu dosar penal din cauza unei gelozii. Femeia a scos mai multe convorbiri ale unei cliente pentru ca fiica ei, polițistă de profesie, să le dea unui prieten gelos.
Alina Costache
23 oct. 2024, 11:20
Dosar penal pentru o șefă dintr-o companie de telefonie după ce a scos date despre convorbirile unei cliente. Fiica ei le ceruse pentru un prieten gelos

O șefă dintr-o mare companie de telefonie mobilă este anchetată de DNA după ce a scos date din istoricul convorbirilor telefonice purtate de o clientă pentru le-a divulga iubitului acesteia, care încerca să afle astfel dacă este înșelat.

Ilegalitățile au fost descoperite întâmplător, într-un alt caz scandalos de corupție. Procurorii anticorupție investigau trei polițiste locale din Sectorul 1 într-un dosar de luare de mită când au descoperit că una dintre suspecte i-ar fi cerut mamei sale să comită o ilegalitate pentru a-și ajuta un prieten gelos.

Citește și: Percheziții în Arad, la 3 ani de la decesul afaceristului Ioan Crișan, mort după ce mașina i-a sărit în aer. Fiica afaceristului, printre suspecți

”AVRAM MARINA-ROXANA: Să înnebunesc dacă te mint, măcar să vedem o combinație, să nu murim proști(…).
M. F. Păi și poți să faci…adică să afli…ce să afli, conversațiile? Sau care? Cum?
AVRAM MARINA-ROXANA: Îhâm. Și cu cine vorbește la telefon. Pot…”.

Sursa: DNA

Agenta îi promisese bărbatului că va afla cu cine vorbește la telefon iubita lui și dacă îl înșeală. I-a cerut ajutorul mamei sale, care avea o funcție de conducere la una dintre cele mai mari companii de telefonie mobilă din România.

”INTERLOCUTOARE: A, a vorbit azi-dimineață la 8, uite 3-4 minute pe net…25 de minute.
AVRAM MARINA-ROXANA: Da.
INTERLOCUTOARE: Bine, hai că ți le pun pe astea.
AVRAM MARINA-ROXANA: Bine.
INTERLOCUTOARE: Îți pun, fii atent că este….este data când a format, ora”.

Sursa: DNA

Citește și: Percheziţii la Focşani, într-un dosar de înşelăciune. UniCredit Bank și un procuror sunt vizați, iar prejudiciu este aproape un milion de euro

Angajata companiei și-a recunoscut fapta pentru a scăpa de detenție. ”Inculpata a declarat expres că recunoaște comiterea faptelor reținute în sarcina sa, respectiv acces ilegal la un sistem informatic și divulgarea informațiilor secret de serviciu, a acceptat încadrarea juridică și a fost de acord cu felul și cuantumul pedepsei, respectiv 5 luni de închisoare cu suspendare pe durata unui termen de supraveghere de doi ani”, a explicat Livia Săplăcan, purtător de cuvânt al DNA, pentru stirileprotv.ro.

Prin acordul de recunoaștere a vinovăției, mama polițistei locale și-a asumat obligația de a presta 60 de zile de muncă în folosul comunității. În plus, nu va mai lucra în compania de telefonie mobilă.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii ar putea scăpa de chinul copiilor după cartea de identitate. Debirocratizare sub amenințarea amenzii
Capital.ro
Prăbușirea UE e aproape. Avertisment din Rusia: Verificați peste patru luni
Playtech.ro
Unde trăiesc bine pensionarii și unde nu le ajung banii. Harta reală a Europei
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
Lunea Albă sau a doua zi de Paște. Tradiții și obiceiuri care aduc noroc
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj