Dosar penal pentru tentativă de omor, în cazul bătrânului înjunghiat pe stradă. Cine l-a salvat pe bărbat

Procurorii din Braşov au deschis dosar penal de cercetare pentru tentativă de omor în cazul bătrânului de 82 de ani care a fist înjunghiat de mai multe ori pe stradă, iar poliţiştii încearcă să găsească făptaşul. Victima a fost salvată de un subofiţer ISU aflat în timpul liber, care a oprit hemoragia din zona gâtului până la sosirea echipajelor de intervenţie.
Iulian Tudor
13 iul. 2018, 12:45
Dosar penal pentru tentativă de omor, în cazul bătrânului înjunghiat pe stradă. Cine l-a salvat pe bărbat

Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Judeţene Braşov, procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov au deschis dosar penal pentru tentativă de omor în cazul bătrânului de 82 de ani care a fost înjunghiat de mai multe ori pe o stradă din municipiul Braşov.

Deocamdată, făptaşul nu a fist identificat şi se fac cercetări pentru depistarea lui.

La rândul lor, reprezentanţii ISU Braşov au precizat că prima persoană sosită la faţa locului după ce bărbatul a fost înjunghiat a fost un subofiţer ISU aflat în timpul liber.

„O colegă de la Detaşamentul 1, aflată în timpul liber şi care stătea în zonă a intervenit şi a acordat primul ajutor calificat victimei. Intervenţia ei a fost determinantă pentru supravietuire. I-a făcut hemostază prin compresie la plaga din zona gâtului, a sprijinit echipajele, a vorbit în permanenţă cu victima, i-a aflat istoricul medical si le-a spus medicilor de ce suferă şi ce tratament urmează”, au precizat reprezentanţii ISU, potrivit news.ro.

Plutonierul Papuc Laura, cea care a salvat victima în urma agresiunii, este paramedic, dar lucrează şi pe autospecialele de stingere.

Un bătrân de 82 de ani a fost înjunghiat de mai multe ori, joi, în timp ce se afla pe o stradă din municipiul Braşov. La faţa locului au ajuns mai multe echipaje medicale care l-au stabilizat şi l-au transportat la spital.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
UE și-a sporit cu aproape 40% achizițiile de gaz din Rusia. Clasamentul țărilor care alimentează bugetul Kremlinului
Capital.ro
Lumea muzicii a pierdut un mare artist. Solistul s-a stins în propria locuință: Lasă o amprentă de neuitat asupra coloanei sonore
Playtech.ro
De ce este România ferită de criza kerosenului. Specialist: „Sunt șanse reduse să rămânem fără combustibil pentru avioane”
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga nu l-a iertat pe Gigi Becali: ”Se crede mare antrenor. FCSB are probleme din cauza lui!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara