Dosare penale pentru cei care nu-şi declară chiriile. Puteţi avea probleme mari chiar şi pentru 100 de lei neanunţaţi la ANAF

O chirie nedeclarată, chiar şi de 100 de lei, vă poate aduce dosar penal. Doar unul din 10 proprietari care îşi închiriază locuinţele merge la ANAF să depună declaraţia de venit din chirie. În luna februarie proprietarii au plătit Fiscului venituri din închirierea bunurilor pentru aproximativ 200.000 de imobile. Numărul locuinţelor închiriate este însă mult mai mare.
Filip Stan
24 apr. 2017, 08:48
Dosare penale pentru cei care nu-şi declară chiriile. Puteţi avea probleme mari chiar şi pentru 100 de lei neanunţaţi la ANAF

O chirie nedeclarată, chiar şi de o sută de lei, este de ajuns pentru a avea dosar penal. Proprietarii trec însă de multe ori peste acest risc pentru că se gândesc că vor avea de plătit prea mult statului din veniturile realizate. Dosarul penal nu este însă singurul risc pe care şi-l asumă un proprietar atunci când nu încheie un contract de închiriere. Puţini ştiu că, în cazul în care chiriaşul refuză să mai plătească, singura modalitate de evacuare este un ordin pe care nu îl poate da decât instanţa.

Practic, mare parte din contractele declarate la Fisc sunt pentru chiriaşi care sunt angajaţi în Ministerul de Interne, Justiţie sau Apărare pentru că ei au aceste cheltuieli asigurate prin contractul de muncă.

Potrivit digi24.ro, administratorii asociaţiiilor de proprietari spun că sunt ansambluri de locuinţe unde numărul chriraşilor îl depăşeşete pe cel al proprietarilor. Iar inspectorii ANAF nu au călcat niciodată pe acolo. Inspectorii ANAF pot verifica doar pe baza reclamaţiilor primite de la vecini.

Conform datelor din proiectul privind Strategia Naţională de Locuire, între 7 si 15% din cele 8,8 milioane de locuinţe din Romania sunt închiriate, adică între 600.000 şi 1,3 milioane de locuinţe

Aproape 63.000 de declaraţii de venit din chirii erau înregistrate în luna februarie, în Bucureşti. În schimb, pe siteurile de imobiliare sunt cel puţin 200.000 de anunţuri în Bucureşti.

Citeşte şi: Gabriel Biriş, despre modificarea Codului Fiscal: Statul nu are capacitatea să controleze 7 milioane de contribuabili

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum arăta Aryna Sabalenka înainte să recurgă la proceduri estetice. Schimbarea este vizibilă în cazul sportivei
Capital.ro
MApN schimbă legea rezerviștilor voluntari. Noi reguli pentru cetățenii fără pregătire militară
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi