Două cadavre au fost găsite pe marginea drumului la Bihor. Ce au surprins camerele de supraveghere

Accident cu doi morţi în Bihor: Doi pietoni loviţi de un TIR în Telechiu. Șoferul vinovat, un tânăr de 24 de ani, a fugit!
Filip Stan
07 nov. 2019, 06:11
Două cadavre au fost găsite pe marginea drumului la Bihor. Ce au surprins camerele de supraveghere

Polițiștii și procurorii din județul Bihor au de rezolvat un caz extrem de grav. Doi bărbați au fost găsiți fără suflare, pe marginea unei șosele, iar primele date arată că ar fi fost loviți de un autocamion.

Șoferul acestuia ar fi luat curba prea larg în momentul în care a vrut să intre pe șoseaua principală, de pe un drum lateral.

Momentul presupusului accident a fost surprins de o cameră de supraveghere din zonă, însă, din cauza întunericului, nu se vede clar ce s-a întâmplat.

Pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere se vede cum cei doi bărbaţi, de 30 şi de 35 de ani, se îndreaptă spre intersecţie, iar mai apoi siluetele lor nu se mai disting. După câteva minute, se observă că autocamionul ia curba la dreapta, foarte larg.

Trupurile neînsufleţite ale celor victimelor au fost găsite în acel loc, după câteva zeci de minute. Cei doi locuiau într-o colonie la marginea localităţii Telechiu, iar sătenii îşi pun şi ei semne de întrebare cu privire la sfârşitul acestora.

Părinţii tânărului de 24 de ani, care se afla la volanul autocamionului, îi iau apărarea acestuia. 

„Un tânăr de 24 de ani, din Telechiu, în timp ce conducea un ansamblu de autovehicule format dintr-un autotractor cu care tracta o semiremorcă, nu s-a asigurat corespunzător la efectuarea unui viraj la dreapta, la intrarea pe drumul judeţean 108I dinspre drumul comunal 179, a efectuat un viraj larg, a intrat pe sensul opus de circulaţie, unde pe acostament, a acroşat un bărbat de 30 de ani şi un altul de 35 de ani, ambii din Telechiu. În urma accidentului rutier, ambii pietoni au suferit leziuni care le-au provocat decesul”, arată un comunicat transmis de comisarul șef Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

După accident, şoferul TIR-ului a fugit de la locul faptei, fiind prins în judeţul Mureş.

„În urma investigaţiilor efectuate, poliţiştii rutieri bihoreni au identificat cu operativitate autovehiculul implicat în acidentul rutier şi bărbatul bănuit că l-ar fi condus. Acesta a fost depistat în trafic în localitatea Iernut, judeţul Mureş”, arată comunicatul Poliţiei.

Şoferul de TIR a fost ridicat de poliţişti şi adus la sediul Poliţiei Bihor în vederea audierii şi pentru luarea de măsuri legale faţă de acesta.

„În cauză a fost întocmit dosar penal, iar poliţiştii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor continuă cercetările sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Aleşd, pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor şi împrejurărilor producerii accidentului rutier”, încheie comunicatul.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Misterul declarației lui Ștefan Baiaram! De ce insistă vedeta Craiovei pentru un transfer în străinătate
Capital.ro
Noua lege a salarizării va schimba grila din sistemul public. Dragoș Pîslaru: Trebuie să ieșim din zona de populism
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Măsuri de securitate de urgență, în Capitală. Polițiștii iau măsuri sporite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi