Două tinere de 21, respectiv 28 de ani ucise de un șofer beat, în Constanța. Maria și Alexandra au murit pe loc

Tragedie pe drumul dintre Agigea și Techirghiol! Două tinere de 21 și 28 de ani au fost omorâte într-un accident produs de un șofer beat! Mașina fetelor a fost izbită de autoturismul șoferului beat și apoi aruncată într-un tir care transporta eoliene
Alina Costache
16 oct. 2024, 10:20
Două tinere de 21, respectiv 28 de ani ucise de un șofer beat, în Constanța. Maria și Alexandra au murit pe loc

Accident mortal pe drumul între Agigea şi Techirghiol, judeţul Constanţa. Două tinere de 21 şi 28 de ani şi-au pierdut viaţa azi-noapte, după ce o Skoda Octavia, condusă de un şofer beat, a lovit în plin maşina în care se aflau. În urma impactului violent, autoturismul fetelor, un Chevrolet Aveo, a fost aruncat într-un TIR care transporta eoliene. TIT-ul făcea parte dintr-o coloană de agabaritice era însoțită la deplasare de mașinile lor cu girofar galben, dar și de un echipaj de poliție.

Citește și: Accident cumplit în Capitală. Un nepalez a murit pe loc după ce a fost lovit în plin de o mașină

La volan se afla tânăra de 28 de ani, iarcealaltă de 21 de ani era în dreapta ei. Cele două tinere au fost resuscitate minute în şir, însă medicii nu le-au mai putut salva. Victimele sunt șoferița Maria M., de 28 de ani, din Techirghiol, și pasagera Alexandra I., de 21 de ani, din Eforie.

Şoferul care a provocat accidentul, un bărbat de 45 de ani, din Techirghiol, avea o alcoolemie uriaşă: 1,07 Mg/l în aerul pur expirat.

Citește și: Noi detalii în cazul copiilor pierduți de bonă. Tatăl milionar o acuză pe mamă de numeroase abuzuri

La data de 16 octombrie a.c., în jurul orei 00.20, polițiștii din cadrul Serviciului de Siguranță Rutieră Constanța au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DN38, în afara localității Agigea. Conform primelor cercetări, polițiștii au stabilit faptul că în accidentul rutier au fost implicat două autoturisme. În urma impactului, două femei, de 21, respectiv 28 de ani, au decedat, una dintre victime aflându-se la volanului unuia dintre vehicule. Celălalt conducător auto, un bărbat, de 45 de ani, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, polițiștii au testat persoana în cauză cu aparatul din dotare, rezultatul fiind negativ pentru prezența unor substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive. Acesta a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei în sânge”, a transmis IPJ Constanța.

Ancheta este desfășurată de polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Constanța, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cercetările fiind desfășurate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Marius Baciu dezvăluie în premieră interesul FCSB pentru transferul jucătorului: „E în vizorul nostru!” Un alt fotbalist a fost ofertat deja
Capital.ro
Schimbare importantă pentru întreținerea la bloc. Cum vor plăti în continuare proprietarii costurile. S-a decis în Parlament
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți