Două trenuri s-au ciocnit într-o staţie de metrou din Mexic. O persoană a murit, iar alte 41 au fost rănite

Două trenuri s-au ciocnit într-o staţie de metrou din Mexic. În urma impactului, o persoană a murit iar alte 41 au fost rănite, au anunţat oficiali citaţi de DPA.
Filip Stan
11 mart. 2020, 18:03
Două trenuri s-au ciocnit într-o staţie de metrou din Mexic. O persoană a murit, iar alte 41 au fost rănite

Primarul oraşului Ciudad de Mexico Claudia Sheinbaum a spus că unul dintre trenuri a dat înapoi din motive care sunt încă investigate şi a lovit celălalt tren, care staţiona în staţia centrală Tacubaya.

„Va exista o investigaţie. Vrem să ştim cu exactitate de ce s-a întâmplat aşa ceva”, a spus Sheinbaum, precizând că cutiile negre vor fi inspectate şi că se vor face investigaţii cu sprijinul unor experţi internaţionali.

În imaginile difuzate la televiziune poate fi văzut unul dintre trenuri deasupra celuilalt, în timp ce poliţia şi pasagerii de pe platformă încearcă să ajute un bărbat rănit de bucăţi de sticlă să iasă prin uşa avariată a trenului.

Majoritatea celor răniţi au beneficiat de îngrijiri medicale la faţa locului, dar 16 persoane au avut nevoie de spitalizare, precizează oficialii citaţi.

Staţiile de metrou au fost închise din cauza accidentului.

Metroul este cel mai utilizat mijloc de transport în Ciudad de Mexico, cu cinci milioane de utilizatori pe zi, relatează DPA.

Citeşte şi Atac pe mare, dejucat în ultima clipă. Un petrolier a fost la ţintă de patru nave

DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu și-a arătat gențile de lux! Costă peste 18.000 de euro! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum a ajuns noul ministru al Economiei, Radu Miruță, în instanţă pentru facturi neachitate la energie electrică
Capital.ro
O nouă lovitură pentru Elena Udrea. I se ia tot. S-a luat deja decizia. Nu mai poate face nimic
Playtech.ro
Un nou val de foc peste România. Zonele care se află sub Cod Roşu de caniculă până mâine
DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Adevarul
Piața imobiliară, în fierbere: apartamentele cu 3 camere din București se apropie de 200.000 de euro. Cu cât se scumpesc în alte mari orașe
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
România ia foc. S-a ajuns la Cod Roșu prelungit. Va fi mai rău decât a fost vreodată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Definitivat 2025. Peste 9.900 de profesori susțin azi proba scrisă! Au 4 ore la dispoziție pentru a rezolva subiectele
Cancan.ro
Ilie Bolojan a vorbit despre demisie: 'Altfel nu voi mai fi premier'
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Cutremur în Dosarul Caracal după 6 ani. Cazul NU s-a încheiat. Telefonul Luizei...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
VIDEO | Incendiu la AFI Cotroceni. Pompierii intervin cu 10 autospeciale pentru stingerea flăcărilor. Mai multe mașini sunt blocate în parcarea subterană | UPDATE
MediaFlux
Putin e dispus să facă pace! Condițiile Rusiei pentru a opri războiul din Ucraina
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Electoratul PSD: de la covrigi electorali la gogoși trrricolore