Două turiste, jefuite în vârf de munte! Au fost lăsate fără rucsacuri și corturi: „Și aici se fură fără milă. Un fel de tentativă de omor”

Două turiste care voiau să petreacă noaptea în pădure s-au trezit fără rucsacuri și corturi. Au fost nevoite să coboare de pe versant până la cea mai apropiată cabană pentru a se adăposti.
Filip Stan
31 iul. 2024, 16:35
Două turiste, jefuite în vârf de munte! Au fost lăsate fără rucsacuri și corturi: „Și aici se fură fără milă. Un fel de tentativă de omor”
Două turiste, jefuite în vârf de munte! Au fost lăsate fără rucsacuri și corturi: „Și aici se fură fără milă. Un fel de tentativă de omor”

După ce făcuseră deja nouă ore de traseu, cele două turiste au fost nevoite să coboare din vârful muntelui până la cea mai apropiată cabană. Nu ar fi putut rămâne sub cerul liber, mai ales că, pe timp de noapte, temperaturile ajung și la 2 grade Celsius.

Citește și: Cearceaful, la modă pe litoral! Prețurile explodează, iar turiștii aleg să nu mai dea banii pe șezlonguri

Două turiste, jefuite în vârf de munte

Se pare că tinerele au campat lângă lacul Avrig și au mers spre crestele Făgărașilor. Spre seară, când s-au întors la corturi, nu și-au mai găsit nici rucsacurile cu provizii, nici sacii de dormit sau hainele groase cu care se echipaseră pentru a petrece noaptea.

După ce au sunat la 112, tinerelor li s-a recomandat să meargă la un refugiu din apropiere, mai exact un container din tablă, unde ar fi suferit de frig pe timpul nopții din cauza lipsei sacilor de dormit. Astfel, ele au decis să coboare la Cabana Bârcaciu, unde au fost întâmpinate de gazde cu ceai și mâncare.

Potrivit ziare.com, turistele au depus și plângere la Poliție pentru furt. După incident, fetele au scris și pe rețelele sociale un mesaj de avertizare pentru alți amatori de drumeții, fiind indignate că autorul acestui furt nu a avut nicio remușcare atunci când le-a lăsat pe timpul nopții fără adăpost, într-o zonă greu accesibilă.

„Da, dragilor, și pe munte se fură, și se fură fără milă, fără cea mai mică remușcare că ai lăsat noaptea doi oameni la 2 grade fără adăpost, cu toate riscurile care vin la pachet. Un fel de tentativă de omor, cum ar veni”, a spus una dintre turiste, pe Facebook.

Citește și: Care este insula unde au voie doar 400 de turiști în același timp. Este un adevărat paradis

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Eugen Trică a reacționat după declarațiile lui Neluțu Varga la adresa sa: „Am pus mâna pe telefon și l-am sunat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre Primăria Capitalei. A spus clar unde merge sprijinul său: Nimeni nu mă poate convinge de contrariu!
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai