Dovada clară că „taxa pe zahăr” a PSD a avut efecte pozitive: bani în plus pentru români la serviciile de sănătate, afaceri în creștere ale firmelor din domeniu

Privită cu scepticism, „taxa pe zahăr” introdusă de Guvernul condus de Marcel Ciolacu nu doar că a dus la colectarea de venituri suplimentare la bugetul de stat, ci a dus și la profituri impresionante ale industriei băuturilor cu conținut ridicat de zahăr. Cei mai mari 5 jucători de pe piață au raportat creșteri de până la aproximativ 2.100% față de 2022.
Filip Stan
30 iul. 2024, 14:35
Dovada clară că „taxa pe zahăr” a PSD a avut efecte pozitive: bani în plus pentru români la serviciile de sănătate, afaceri în creștere ale firmelor din domeniu
Marcel Ciolacu

„Taxa pe zahăr”, introdusă de social-democrați, face parte dintr-o serie de măsuri menite să îmbunătățească sănătatea românilor și să sprijine, în același timp, și economia națională. Pe lângă impactul favorabil semnificativ asupra sănătății populației, aceasta a fost benefică inclusiv industriei băuturilor răcoritoare, în ciuda criticilor. Rezultatele financiare din 2023 demonstrează că nu doar că nu a falimentat industria, ci a contribuit la o creștere substanțială a veniturilor și profitabilității companiilor din domeniu.

Marcel Ciolacu: Exclud categoric toate speculaţiile potrivit cărora Guvernul ar pregăti creşteri de taxe

Potrivit unei analize recente a Ziarului Financiar, bazate pe datele Euromonitor, România este a doua cea mai mare piață din regiune pentru băuturi răcoritoare, cu un consum per capita de 215 litri anual, depășind media europeană la numărul de pahare de băuturi acidulate consumate.

Guvernul Ciolacu a adus bani în plus la Sănătate, iar cei cinci mari din sector au crescut

Taxa pe zahăr a fost implementată ca o măsură dublă, de Guvernul Ciolacu: descurajarea consumului excesiv de zahăr, cunoscut pentru efectele sale negative asupra sănătății, și generarea de venituri suplimentare la bugetul de stat. Taxa a vizat în special băuturile răcoritoare cu conținut ridicat de zahăr, crescând TVA-ul de la 9% la 19% pentru aceste produse.

Contrar declarațiilor inițiale de risc de faliment, industria băuturilor răcoritoare a înregistrat creșteri impresionante în anul 2023. Conform datelor analizate de economica.net, afacerile celor mai mari 5 jucători de pe piață au raportat creșteri de până la aproximativ 2.100% față de anul precedent.

Afacerile numelor mari din industria băuturilor răcoritoare urcă spectaculos

PepsiCo a avut o creștere spectaculoasă a profitului net, de aproape 2.100 de ori mai mare decât în anul precedent, atingând 90,5 mil. lei, în timp ce la cifra de afaceri, creșterea a fost de 21,77%, până la aproape 2 mld. lei în 2023. Această creștere a fost dublată și de investiții semnificative, cum ar fi instalarea unei noi linii de producție complet automatizate la fabrica din Dragomirești, Ilfov.

Coca-Cola HBC România a înregistrat la rândul său anul trecut afaceri cumulate de peste 3,5 mld. lei, cu 7,9% mai mult decât în anul anterior și un profit de peste 430 mil. lei, cu circa 10% mai mult decât în 2022.

Avuția românilor s-a triplat în ultimii 10 ani, ca rezultat direct al politicilor PSD de creștere a veniturilor populației

De asemenea, Romaqua Group, producătorul brandurilor Borsec și Giusto, a depășit la rândul ei, în premieră, o cifră de afaceri de 1,1 mld. lei, (creștere de 16,27% față de anul anterior), în timp ce profitul net a urcat cu 88,46% și a atins 92,9 mil. lei.

Sectorul băuturilor răcoritoare este un exemplu ce ilustrează atractivitatea pieței din România și a mediului de afaceri stabil și predictibil creat de Guvernul Ciolacu. Giganții Pepsi și Coca-Cola, se numără printre firmele ce au recunoscut potențialul acestei piețe, motiv pentru care continuă să investească semnificativ la nivel local.

Articol susținut de Partidul Social Democrat.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Neli Lucescu dezvăluie secretul mariajului cu Mircea Lucescu! Când s-au cunoscut cei doi și cum se înțeleg după mai bine de 50 de ani împreună
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”