Drama unei familii din Constanța. După moartea copilului, statul le cere părinților să restituie alocația

Drama fără sfârșit a unei familii din Constanța a stârnit revoltă în rândul comunității și a readus în atenție modul în care instituțiile statului gestionează situațiile tragice prin care trec familiile celor decedați în spitale.
Irina Dumitrescu
24 mai 2026, 17:17
Drama unei familii din Constanța. După moartea copilului, statul le cere părinților să restituie alocația

Avocata Ghiulfer Aisun Ismail a relatat recent despre drama fără sfârșit a familiei Ancuței, fetița de 6 ani care a ajuns în moarte cerebrală în urma unei operații de apendicită efectuate la Spitalul Județean Constanța. După moartea Ancuței, părinții copilului s-au trezit acum într-o nouă situație greu de imaginat.

Potrivit avocatei familiei, Ghiulfer Aisun Ismail, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Constanța le-ar fi solicitat părinților să restituie suma de 292 de lei, reprezentând alocația copilului pentru ultima lună de viață.

Citește și: Marius Bodnariu, românul a cărui poveste a inspirat „Fjord”, filmul lui Mungiu premiat la Cannes: „Nu ne-am mai întors în Norvegia”

Familia consideră situația revoltătoare și umilitoare, mai ales că fetița se afla încă internată și lupta pentru viața ei în perioada respectivă.

Potrivit explicațiilor oferite de avocata familiei, problema ar fi pornit de la data trecută în certificatul de deces.

Documentul a fost eliberat în luna februarie, însă data decesului menționată este în ianuarie, momentul în care copilul a intrat în moarte cerebrală.

Citește și: Scene de groază la Constanța! Un bărbat a fost înjunghiat în somn de o tânără de 24 de ani

Familia susține însă că Ancuța era încă în viață în luna februarie și era internată în stare extrem de gravă la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din București.

„Familia s-a trezit cu o cerere de restituire din partea AJPIS Constanţa cu alocaţia copilaşei pentru o lună. Certificatul de deces este eliberat în februarie. Pe certificat scrie într-adevăr că data decesului asimilată lor este în ianuarie, dar copilul efectiv respira, în luna februarie până a murit, a respirat. Părinții respectivi au făcut cheltuieli dacă ar fi să ne gândim inclusiv la natura juridică a pensiei de a alocației de stat destinația care ar trebui s-o aibă”, a declarat Ghiulfer Aisun Ismail.

Cazul a provocat reacții puternice în spațiul public, iar familia a cerut explicații privind actul medical și modul în care a fost gestionată situația. Situația ridică din nou problema modului în care procedurile administrative sunt aplicate mecanic, fără să țină cont de contextul uman și medical al unor tragedii de acest fel.

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Rotaru răspunde contestatarilor: “Arbitrii au ajutat Craiova? Per total, în tot acest campionat, pot spune că am fost nedreptățiți!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un mare actor s-a stins din viață: Prezența lui veselă era întotdeauna binevenită
Playtech.ro
Ce este iBon și de ce ar putea deveni util pentru milioane de români. Se vor putea primi bonusuri de la ANAF
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan a numit echipa din SuperLiga care ar reprezenta ”un pas uluitor” pentru Reghecampf și l-a ”înțepat” pe fostul ei soț: ”Uitați ce înseamnă educația!”
MediaFlux
Cât primesc concurenții de la Survivor 2026. Bani pentru fiecare săptămână în jungla dominicană
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi