Drama unui atlet celebru, în Liga de Diamant. A ratat aurul la 5.000 m, pentru că s-a bucurat prea devreme

Crezând că a câștigat cursa de 5.000 de metri, etiopianul Hagos Gebrhiwet a început să sărbătorească victoria pe pistă, deşi mai rămăsese un tur de parcurs. Eroarea l-a costat pe atlet medalia de aur.

06 iul. 2019, 16:26

Incidentul s-a petrecut în timpul celei de-a 8-a reuniunii din Liga de Diamant, de la Lausanne. Protagonistul, Hagos Gebrhiwet, a fost vicecampion mondial al disciplinei în anul 2013, dar şi medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio.

El a încetinit vizibil ritmul după ce a trecut linia de sosire, şi a ridicat mâinile în semn de victoria, iar când a realizat că a mai rămas un tur de parcurs era prea târziu şi fusese întrecut de compatriotul său Yomif Kejelcha. Astfel, Gebrhiwet a terminat al doilea, la 10 secunde de câştigător.