Duma de Stat, în şedinţă extraordinară: ingerinţe străine în protestele din Moscova

Deputaţii ruşi au anunţat luni o reuniune extraordinară săptămâna viitoare consacrată unei presupuse "ingerinţe" străine în favoarea mişcării de protest pentru alegeri libere la Moscova, după o serie de avertismente adresate mai multor ţări şi canalului YouTube, informează AFP.
Iulian Tudor
12 aug. 2019, 16:05
Duma de Stat, în şedinţă extraordinară: ingerinţe străine în protestele din Moscova

Rusia acuză guverne şi media străine că susţin manifestaţiile opoziţiei ce reunesc mii de oameni în fiecare weekend în centrul capitalei ruse de la mijlocul lunii iulie, pentru a protesta împotriva respingerii unor candidaturi ale opozanţilor la alegerile locale din septembrie.

Citat de agenţia de ştiri TASS, preşedintele Dumei de Stat, camera inferioară a parlamentului, Viaceslav Volodin, a anunţat o „reuniune extraordinară” pe 19 august pentru a discuta despre „actele de ingerinţă în afacerile interne ale ţării noastre”.

Duminică, agenţia rusă de supraveghere a telecomunicaţiilor Roskomnadzor a acuzat gigantul american Google că face ”publicitate unor acţiuni în masă neautorizate” pe filiala sa YouTube.

„Diferite structuri care au canale pe YouTube” transmit informaţii despre protestele neautorizate, a spus Roskomnadzor, acuzând aceste canale că folosesc „instrumente de publicitate” pentru a „submina alegerile”. Agenţia rusă a avertizat Google că, dacă nu va face nimic pentru a le opri, acest lucru va fi considerat o „ingerinţă în alegerile suverane ruse”.

Ultimul şi cel mai important miting organizat pentru a cere alegeri libere a reunit duminică la Moscova până la 60.000 de persoane. Sute de protestatari, printre care opozantul numărul unu al Kremlinului Alexei Navalnîi, a cărui echipă are un canal pe YouTube şi a transmis în direct protestele, au fost arestaţi, scrie AFP.

Săptămâna trecută, Ministerul rus al Afacerilor Externe i-a convocat succesiv pe ambasadorii Germaniei şi Statelor Unite pentru a le reproşa ingerinţa. Diplomaţia rusă denunţă „apelurile directe la protest” din partea postului de televiziune german Deutsche Welle pe reţelele de socializare şi reproşează Ambasadei SUA că a postat pe site-ul său de internet şi pe contul de Twitter informaţii despre manifestaţii. În principal, aceste mesaje cereau cetăţenilor americani prezenţi în Rusia să evite zona, incluzând şi o hartă a traseului manifestaţiei.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Fotbalistul unei echipe importante din Spania, scos din echipă pentru o relație cu fiica unei legende a clubului? ”Oamenii vorbesc multe”
Capital.ro
Blocaj la bancă. Nu se mai emite cash, bancomatele devin nefuncționale. Situațiile în care clienții nu mai pot accesa banii din cont
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj