Dumitru Captari, trei medalii de bronz la Europenele de HALTERE din Norvegia

Dumitru Captari a cucerit, miercuri, trei medalii de bronz la categoria 77 kg, miercuri, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Forde (Norvegia).

13 apr. 2016, 19:45

Dumitru Captari, care a evoluat în Grupa B, a obținut bronzul la stilul smuls, cu 156 kg, fiind devansat de armenii Andranik Karapetian, 170 kg, și Tigran Martirosian, 160 kg.

La aruncat, Captari, sportiv originar din Republica Moldova, a terminat al treilea, cu 192 kg, după ce a ratat o primă tentativă la această greutate. Primele două locuri au fost ocupate tot de armenii Karapetian (197 kg) și Martirosian (192 kg). Captari a ratat argintul din cauza greutății corporale mai mari (76,62 kg față de 76,44 kg ale lui Martirosian).

La total, Karapetian a fost primul, cu 367 kg, urmat de Martirosian, 352 kg, și de Captari, 348 kg.

Românul Răzvan Martin, medaliat cu bronz la JO 2012 (cat. 69 kg), s-a clasat pe locul 14 la smuls (145 kg, ratând celelalte două încercări), pe 13 la aruncat (175 kg, a ratat prima încercare și a renunțat la ultima) și tot pe 13 la total (320 kg).

Sportivii români au cucerit până acum 11 medalii, trei de aur, două de argint și șase de bronz, la Europenele de la Forde (Norvegia). Cristina Iovu (53 kg) a obținut aur la total și aruncat și bronz la smuls, Monica Suneta Csengeri (48 kg) a luat aurul la smuls și bronz la total, Irina Lepșa (58 kg) a câștigat medalii de argint la aruncat și la total, Ilie Constantin Ciotoiu (56 kg) a cucerit bronzul la total, iar Dumitru Captari (77 kg) bronz la smuls, aruncat și total.

Obiectivul delegației României la Campionatele Europene era câștigarea a două medalii și clasarea a doi sportivi pe locurile 4-6, potrivit lui Nicu Vlad, președintele FR Haltere. România mai are în competiție doi sportivi, Gabriel Sîncrăian (85 kg) și Gheorghii Cernei (85 kg).