Fostul şef SPP Dumitru Iliescu, în dosarul lui Hrebenciuc: Nu sunt în ţară, dar nu mă sustrag anchetei VIDEO

Fostul şef al Serviciului de Pază şi Protecţie, Dumitru Iliescu, cel care l-ar fi avertizat pe Viorel Hrebenciuc că este interceptat, nu se află în prezent în ţară. El a declarat pentru România TV că nu intenţionează să se sustragă anchetei.
Filip Stan
20 oct. 2014, 17:14
Fostul şef SPP Dumitru Iliescu, în dosarul lui Hrebenciuc: Nu sunt în ţară, dar nu mă sustrag anchetei VIDEO

Dumitru Iliescu a declarat telefonic că a fost contactat de un ofiţer de la DNA, căruia i-a spus că este plecat la Paris, dar nu pentru a se sustrage anchetei. De asemenea, el a mai spus că a pornit spre ţară, cu scopul de a se pune la dispoziţia organelor de anchetă.

„Da, sunt plecat din ţară, dimineaţă m-a sunat de la DNA un subcomisar de poliţie şi mi-a zis că mă invită la ora 12:00 la DNA. I-am răspuns că nu sunt în ţară, că sunt plecat la Paris şi m-a întrebat când revin în ţară. Şi i-am spus că sâmbătă cred că revin în ţară, dar dacă e o problemă, să mă anunţe, să mă contacteze. Mi-a spus că nu e nevoie. După aceea, m-au contactat acum, mi-au spus că la domiciliul meu se derulează o percheziţie şi să trimit un avocat. Nu sunt plecat din ţară în sensul de a mă sustrage organelor, dar acum am pornit spre ţară, pentru a mă pune la dispoziţia lor”, a spus Iliescu, pentru România TV.

Duimitru Iliescu îl avertiza, potrivit stenogramelor DNA, pe Viorel Hrebenciuc, vicepreşedintele Camerei Deputaţilor, că este interceptat şi de posibilitatea de a fi prelungite măsurile de supraveghere tehnică, dar şi că poate să se intereseze la Serviciul Român de Informaţii.

Şase echipe de jandarmi au descins, luni după-amiază, acasa la Dumitru Iliescu, fostul şef al SPP, în dosarul lui Viorel Hrebenciuc. Fostul şef al SPP Dumitru (Mitică) Iliescu este persoana care l-ar fi informat ilegal pe Viorel Hrebenciuc despre dosarele pe care deputatul PSD le avea la DNA şi despre faptul că este interceptat, au declarat pentru Agerpres surse judiciare

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Florin Tănase, out din primul 11 al FCSB după ce Gigi Becali i-a zis să se lase? Verdictul lui Meme. Exclusiv
Capital.ro
Nicușor Dan a promulgat o lege importantă pentru contribuabili. Ce obligații de TVA pot fi anulate
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Dezastru în Superliga! După CFR Cluj, un alt club vrea insolvența
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat