DUNAREA CALARASI – CSU CRAIOVA 1-3 în etapa a 4-a din Liga 1. Oltenii, la prima victorie VEZI CLASAMENTUL

CSU Craiova a trecut în deplasare de Dunărea Călărași, scor 3-1, şi a obţinut prima victorie în sezonul 2018-2019 din Liga 1.

12 aug. 2018, 14:37

Prima repriză a început echilibrat, cu ocazii importante la ambele porți. În minutul 20, Mendy a pătruns în careul oltenilor, dar șutul a fost respins de Pigliacelli. Craiova a pornit imediat pe contraatac, iar Cicâldău a șutat puternic, în portarul gazdelor. Bara lui Burlacu din minutul 34 a prevestit golul încântător marcat de Fedele în minutul 45, cu un șut în vinclu de la mai bine de 30 de metri.

Mitriță a ieșt la rampă în partea secundă. În minutul 53 a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri obținută după un fault al lui Straton. Mediop a reaprins speranțele nou-promovatei, cu un gol din unghi, în minutul 63. Starul oltenilor, Mitriță, a liniștit finalul. O lovitură liberă de la 18 metri, poziție centrală, a fost deviată de zidul formației lui Dan Alexa în propria poartă. „Messi” din Oltenia și-a creat cu lejeritate și alte ocazii uriașe de gol, dar Straton a reușit să îl blocheze. Fotbalistul de 23 de ani are 4 goluri marcate în tot atâtea etape și e primul la golgeteri.

Dunărea Călăraşi – CSU Craiova 1-3 (0-1)

Mediop 64 / Fedele 45, Mitriţă 52p, 73

Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Şandru, Mendy – Simon, Monroy (L. Marinescu 59), Cr. Puşcaş  – Missi Mezou (Val. Munteanu 58), Kanda (Şeroni 78), N. Mediop.

U Craiova: Pigliacelli – Donkor (R. Popa 78), Kelic, Briceag – Martic, Mateiu, Fedele (T. Ferreira 86), Bancu – Burlacu (Baicu 77), Cicâldău, Mitirţă.