E oficial! FIG confirmă că Ana Maria Bărbosu va primi medalia de bronz la sol

Federația Internațională de Gimnastică a confirmat, sâmbătă seara, 10 august, că Ana Maria Bărbosu va primi medalia de bronz.
Filip Stan
10 aug. 2024, 23:49
E oficial! FIG confirmă că Ana Maria Bărbosu va primi medalia de bronz la sol

Este oficial! Federația Internațională de Gimnastică a confirmat că Ana Maria Bărbosu va primi medalia de bronz în concursul de sol de la Jocurile Olimpice.

Citește și: Nadia Comăneci, reacție după decizia TAS: „Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de la Montreal”

FIG, anunț oficial! Ana Maria Bărbosu primește bronzul

”După publicarea deciziei TAS, FIG confirmă că rezultatele finalei de la sol la gimnastică artistică feminină, din 5 august 2024, sunt modificate în concordanță cu această hotărâre, după cum urmează:

– Nota inițială de 13.666 obținută de Jordan Chiles e restabilită

– Clasamentul s-a modificat în consecință, cu Ana Bărbosu (România) pe locul 3, cu 13.766”, se menționează în comunicatul FIG, citat de DigiSport.

Astfel, scorul inițial de 13,666 acordat inițial lui Jordan Chiles (SUA) este restabilit. Clasamentul finalei feminine de gimnastică a fost modificat, iar Ana Maria Bărbosu se clasează pe locul al treilea, cu un punctaj de 13,766.

Citește și: Reacția lui Marcel Ciolacu după decizia TAS. Ce îi transmite premierul Sabrinei Voinea

Patru secunde de întârziere au fost suficiente ca medalia de bronz să revină la Ana Bărbosu

Inițial, românca a terminat concursul de la Jocurile Olimpice pe ultima treaptă a podiumului, cu un punctaj de 13.700, însă echipa din SUA a făcut contestație iar nota americancei Jordan Chiles a fost mărită, luându-i locul Anei Bărbosu.

Sportiva a apelat la TAS, iar judecătorii au decis că americanii au făcut contestația în afara timpului regulamentar, un minut. În acest mod, Chiles a rămas cu nota inițială, iar românca a primit bronzul înapoi.

Americanii de la Gymnastycs Now au făcut publică o parte din motivația TAS-ului, în care se menționează că echipa din SUA a întârziat cu patru secunde depunerea contestației, timp care a dus la schimbarea de clasament.

”Reclamanții au solicitat o hotărâre din partea Diviziei ad-hoc a TAS, care a concluzionat că depunerea contestației s-a făcut peste termenul de un minut specificat la art. 8.5 din FIG 2024 Reglementări tehnice (adică 1 minut și 4 secunde) și a respins contestația ca intempestivă, menținând astfel scorul inițial de 13,666 și ajustând în mod corespunzător clasamentul final”, se menționează în decizia TAS.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum ajunge Dinamo în Conference League. Costel Orac: “FCSB bate sigur pe Botoșani?”
Capital.ro
Europa se pregătește pentru un nou pericol după războiul din Ucraina. Frontex: „Riscul este deosebit de ridicat”
Playtech.ro
Zborurile anulate din cauza lipsei de combustibil pot aduce despăgubiri uriașe pentru pasageri. Companiile aeriene, avertizate de Bruxelles
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Un șofer cu permisul suspendat a ajuns la spital după ce a lovit un sens giratoriu, pe DN1
iamsport.ro
Încă o echipă nu a primit licența pentru SuperLiga: ”E haos total”. UPDATE: Președintele spune că a rezolvat problema
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii pentru pensionarii care primesc banii pe card! Plățile au fost făcute astăzi în conturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi