E oficial! O nouă zi liberă plătită pentru toti angajații din România care fac acest lucru

Salariaţii care se vor autorecenza la recensământul din 2022 au dreptul la o zi liberă, plătită de angajator, potrivit ordonanţei de urgentă nr.19 din 4 februarie 2020.
Filip Stan
13 ian. 2022, 12:44
E oficial! O nouă zi liberă plătită pentru toti angajații din România care fac acest lucru

Ordonanța privind organizarea şi desfăşurarea recensământului populaţiei şi locuinţelor din România în anul 2021 prevede ca persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecţie a acestei metode. Autorecenzarea se poate face online, prin prezentaea unui cod de confirmare.

Recensământul trebuia să se desfășoare în 2021, însă a fost amânat pentru 2022. Angajatorii celor care fac dovada autorecenzării online sunt obligați să le acorde angajaților o zi liberă plătită. Aceasta se acordă în termen de cel mult 12 luni de la momentul realizării cu succes a autorecenzării. Se poate da până pe cel târziu luna mai a anului 2023.

Codul de confirmare a autorecenzării se generează automat pe site-ul recensământului pentru fiecare formular individual transmis cu succes către baza de recensământ. Se desfășoară în perioada februarie – iulie 2022 prin colectarea datelor de la cetăţeni astfel:

  • În perioada februarie-martie 2022 se realizează colectarea indirectă a variabilelor din programul de observare al recensământului identificate în surse administrative.
  • În perioada martie-mai 2022 se realizează colectarea on-line a înregistrărilor individuale şi a celor referitoare la gospodării, locuinţe şi clădiri – autorecenzarea on-line.
  • În perioada mai-iulie 2022 se realizează în teren colectarea prin interviu faţă-în-faţă asistată de calculator a înregistrărilor individuale, pentru acele persoane pentru care nu s-a realizat autorecenzarea on-line.
  • În perioada mai-iulie 2022 se realizează în teren colectarea prin interviu asistată de calculator a clădirilor şi locuinţelor pentru care nu s-a realizat autorecenzarea on-line.
  • În perioada august-septembrie 2022 se realizează asigurarea completitudinii datelor individuale privind persoanele, gospodăriile, locuinţele şi clădirile. Aceasta se realizează prin imputare prin metode statistice, din surse statistice şi administrative, pentru acele unităţi statistice pentru care nu există un formular completat cu date .

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Top 5 locuri de vizitat în Curacao, cea mai mică țară prezentă la CM2026. Obiectivele care nu trebuie ratate de niciun turist
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Ministerul Educației vrea să schimbe modul în care sunt notați elevii. Profesorii nu sunt de acord: „Copiii nu sunt loturi de marfă”
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece