Echipa lui Robert Mueller îl va interoga pe fostul consilier prezidenţial, Sam Nunberg

Fostul consilier politic al lui Donald Trump, Sam Nunberg, va fi interogat joi de echipa procurorului Robert Mueller, care coordonează investigaţiile în cazul posibilelor ingerinţe ale Rusiei, în alegerile prezidenţiale din SUA, a informat o sursă apropiată cazului, relatează agenţia Bloomberg
Alina Costache
22 feb. 2018, 13:44
Echipa lui Robert Mueller îl va interoga pe fostul consilier prezidenţial, Sam Nunberg

Nunberg se va întâlni cu un membru al echipei procurorului special Robert Mueller la Washington, a adăugat sursa care a vorbit în condiţii de anonimitate.

Potrivit sursei, Nunberg ar fi fost informat de Mueller că nu reprezintă o ţintă a anchetei şi că nu va fi pedepsit, decât în cazul în care va oferi anchetatorilor informaţii false.

Nunberg a fost concediat din echipa de campanie a lui Donald Trump în 2015, după ce Business Insider a publicat un articol despre mesajele rasiste, transmise de acesta pe Facebook.

 În 2016, Donald Trump l-a dat în judecat pentru încălcarea unui acord confidenţial. Procesul a fost retras o lună mai târziu.

Potrivit site-ului Politico.com, Nunberg va fi însoţit de avocatul apărării Patrick Brackley. Acesta ar fi primit invitaţia în luna ianuarie, imediat după ce Michael Wolff a publicat cartea „Foc şi Furie: În interiorul Casei Albe conduse de Donald Trump”.

Nunberg a rămas un susţinător public al preşedintelui Donald Trump şi un aliat apropiat al lui Steve Bannon, fostul director general al publicaţiei Breitbart News.

Biroul Federal pentru Investigaţii (FBI), Senatul SUA şi Camera Reprezentanţilor anchetează cazul ingerinţelor Rusiei în campania electorală şi presupuse contacte între apropiaţi ai preşedintelui Donald Trump şi oficiali ruşi, iar procurorul special Robert Mueller coordonează investigaţiile.

Cel puţin trei membri ai fostei echipe de campanie electorală a preşedintelui Donald Trump – Paul Manafort, Rick Gates, George Papadopolous – sunt inculpaţi în investigaţia din SUA privind ingerinţele Rusiei.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Marele campion care a dus o luptă dificilă cu o boală nemiloasă. De abia acum a dezvăluit calvarul prin care a trecut: ”A fost un an lung și greu”
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend