Economia zonei euro se va redresa în al doilea semestru al anului

Economia zonei euro se va redresa în semestrul doi din 2019, deschizând calea spre normalizarea politicii monetare, a declarat guvernatorul Băncii Naţionale a Austriei, Ewald Nowotny, şi, totodată, unul dintre cei mai experimentaţi membri ai Consiliului guvernatorilor BCE, transmite Reuters.
Filip Stan
13 mai 2019, 06:11
Economia zonei euro se va redresa în al doilea semestru al anului

Într-un interviu acordat publicaţiei financiare nipone Nikkei, Nowotny a afirmat că pieţele au interpretat greşit recentele declaraţii ale preşedintelui BCE, Mario Draghi, ca un semnal că politica monetară ultrarelaxată va fi prelungită.

În aprilie, şeful BCE declarase că instituţia evaluează necesitatea de a atenua impactul dobânzilor negative la depozite asupra profitului băncilor, o aluzie codificată cu privire la posibilitatea de a modifica această dobândă pentru anumite rezerve excedentare.

Însă, această opţiune, care este analizată de angajaţii BCE şi care există deja în alte ţări, precum Japonia şi Elveţia, a fost întâmpinată cu scepticism de Consiliul guvernatorilor, au declarat, pentru Reuters, surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul, potrivit Agerpres.

„Nu asta am vrut să transmitem. Este prematur să dezbatem cum vom răspunde în cazul unei încetiniri suplimentare a economiei zonei euro, deoarece următoarele măsuri de politică monetară depind de datele economice de la acel moment”, a explicat Ewald Nowotny.

Acesta se aşteaptă la o creştere mai solidă a zonei euro în semestrul doi din 2019.

Dacă nu se va redresa creşterea zonei euro, atunci BCE va trebui să ia în considerare noi măsuri, iar reluarea programului de relaxare cantitativă (QE) este posibilă din punct de vedere tehnic, a apreciat oficialul BCE.

Acesta a dat asigurări că BCE nu discută o nouă reducere a ratelor negative ale dobânzilor, informează Agerpres.

În 10 aprilie, Consiliul guvernatorilor BCE a menţinut dobânda de politică monetară la nivelul zero, în timp ce dobânda la facilitatea de creditare marginală a fost păstrată la 0,25%, iar dobânda la depozite, care se aplică băncilor ce stochează lichidităţile în exces la banca centrală pentru o perioadă de 24 de ore, a fost lăsată la minus 0,40%.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cum arată conacul pe care și l-a construit Cristiano Ronaldo în Portugalia. E o casă unică, are 8 dormitoare, un tunel subteran și aur în bucătărie și băi
Capital.ro
Călin Georgescu a sunat mobilizarea. Românii care îl susțin știu acum ce au de făcut: „Flăcări vii!”
Playtech.ro
Băiatul de 13 ani implicat în crima lui Mario avea antecedente. Ce a mai făcut în trecut, noi detalii ies la iveală
Adevarul
Ce înseamnă când pisica te frământă cu lăbuțele. 10 semne care arată ca felină ta te iubește
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Întoarce-te acasă, sufletul meu nevinovat” Ce a apărut pe rețelele sociale la scurt timp după înmormântarea lui Mario. Familia și prietenii încă îl așteaptă acasă
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Pericol într-o destinație iubită de români. Avertisment pentru sănătate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil