Edilul din Dărmăneşti, Constantin Spiridon, rămâne în arest preventiv

Constantin Spiridon, primarul orașului Dărmănești, va rămâne în arest preventiv până pe 9 ianuarie, a decis miercuri o instanță a Curții de Apel Bacău care a respins contestația depusă de acesta împotriva deciziei Tribunalului prin care a fost fusese arestat preventiv pentru 30 de zile.
Iulian Tudor
16 dec. 2015, 19:04
Edilul din Dărmăneşti, Constantin Spiridon, rămâne în arest preventiv

Aceeași hotărâre a fost luată de judecătorii băcăuani pentru administratorul și directorul de vânzări ai unei societăți comerciale din Iași implicați în același dosar.

Citeşte şi: Un primar din Sibiu a murit în timpul unei şedinţe după ce a făcut infarct

Cei trei fuseseră reținuți săptămâna trecută de procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău, după un flagrant în care Constantin Spiridon ar fi fost prins când primea drept mită 10.000 de lei, scrie Agerpres.

„În data de 10.12.2015, ofițerii de poliție judiciară (…), sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău, cu sprijinul de specialitate al Departamentului de Informații și Protecție Internă și participarea lucrătorilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă Bacău, au organizat și realizat prinderea în flagrant a lui S. C., primarul orașului Dărmănești, în timp ce primea suma de 10.000 lei, pretinsă și remisă de doi reprezentanți ai unei firme de consultanță, prin martorul denunțător. De asemenea, s-au efectuat două percheziții domiciliare, fiind ridicate și sumele de 8.600 lei, 1.100 euro, precum și diverse documente”, se precizează într-un comunicat al DGA.

Ancheta în acest caz a început în urma unui denunț depus de un angajat al firmei ieșene, în luna octombrie, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău. Denunțătorul susținea că primarul din Dărmănești a pretins de la firma respectivă o sumă de bani, respectiv 10% din valoarea contractelor de consultanță încheiate.

După înregistrarea denunțului, ofițerii de poliție judiciară din cadrul SJA Bacău au fost delegați de procurorul de caz pentru desfășurarea activităților procedurale din dosar.

„În urma cercetărilor, a rezultat că S. C., primarul orașului Dărmănești, a încheiat cu firma amintită două contracte de consultanță, unul pentru constituirea dosarului și a cererii de finanțare pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului Dărmănești, în valoare de 130.000 lei, și studiul de fezabilitate în valoare de 125.000 lei. În luna august 2015, S. C. a primit de la reprezentanții firmei, C.M. și Z.L., suma de 10.000 lei, prima tranșă din totalul de 25.000 lei pretinși, prin intermediarul R.V., martorul denunțător în cauză”, se arată în comunicatul DGA.

În luna octombrie s-a stabilit achitarea unei noi tranșe, moment în care au fost sesizate autoritățile, iar martorul denunțător a fost introdus în cauză în calitate de colaborator.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Mitică Dragomir a anunțat de sărbători cine va fi campioană în SuperLiga în vara lui 2026. Exclusiv
Capital.ro
S-a dat lege nouă la bloc. Datornicii cu restanțe la întreținere, direct vizați. Asociația de proprietari le va lua banii rapid
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
Tradiți și obiceiuri de Sfântul Ștefan. Cui îi spunem la mulți ani pe 27 decembrie și ce este interzis în a treia zi de Crăciun
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend