EGIPT: Femei şi copii ucişi de tiruri de mortieră, în Sinai

Unsprezece civili egipteni, între care zece femei și copii, au fost uciși miercuri seara de obuze de mortier căzute pe casele lor, în nordul peninsulei Sinai, unde armata luptă împotriva unei grupări locale afiliate organizației Statul Islamic (SI), a anunțat poliția egipteană, informează joi AFP, citată de Agerpres.
Filip Stan
09 apr. 2015, 09:41
EGIPT: Femei şi copii ucişi de tiruri de mortieră, în Sinai

Obuzele au explodat într-un cartier din sudul orașului Sheikh Zuweid, nu departe de Al-Arish, capitală a provinciei Sinaiul de Nord. Șase copii, patru femei și un bărbat au murit, iar șase alți locuitori au fost răniți, au anunțat, pentru AFP, responsabili ai poliției și forțelor de securitate, fără a preciza cine au fost autorii tirurilor.

Sinaiul de Nord este bastionul grupării insurgente Ansar Beit al-Maqdess, care s-a redenumit ‘Provincia Sinai’ în noiembrie 2014, când a depus jurământul de credință față de SI, pentru a sublinia că această peninsulă egipteană este considerată o provincie a ‘califatului’ auto-proclamat de organizația extremistă într-o parte din teritoriile Irakului și Siriei, potrivit Agerpres.

Acest grup revendică în mod regulat atacuri și atentate sângeroase ce vizează forțele de ordine în Sinaiul de Nord, dar și, ceva mai rar, la Cairo.

Citeşte şi Douăzeci de militanţi ucişi în Sinai, în urma unor lovituri aeriene cu un elicopter egiptean

Într-un alt cartier din sudul orașului Sheikh Zuweid, doi polițiști au fost uciși și alți trei au fost răniți miercuri seara, după ce o bombă a explodat la trecerea vehiculului lor blindat.

Pe lângă dorința lor de a se ralia ‘califatului’ SI, jihadiștii din Sinai afirmă că acționează ca răspuns la represaliile sângeroase care s-au abătut asupra susținătorilor președintelui islamist ales Mohamed Morsi, după ce acesta a fost destituit și arestat de armată, la 3 iulie 2013.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Marele vis al Alisiei, spulberat de călăul ei. Tânăra din Bihor ucisă pe câmp de un recidivist lucra deja la planul vieții sale: „Voiam să o ajutăm”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Locuințele care se scumpesc din nou în România si apartamentele la care tot mai mulţi români renunţă. Schimbări importante pe piața imobiliară
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi