EL este românul cu 1.000 de case! Și nu oriunde, ci în SUA!

Da, America este țara tuturor posibilităților. O demonstrează pe deplin povestea fabuloasă a românului care deține 1.000 de case în SUA și două avioane!
Irina Dumitrescu
15 ian. 2025, 14:43
EL este românul cu 1.000 de case! Și nu oriunde, ci în SUA!

Se numește Mihai Meglei și a plecat din țară acum 45 de ani. Îl putem numi, fără să greșim, unul dintre românii care au atins culmile succesului în SUA; are 1.000 de case și două avioane private, pe care le pilotează chiar el.

Meglei a dezvăluit, în emisiunea ”Visul românesc – Succes american” de la Antena Stars, cum a reușit. Iar odată cu explicațiile succesului său, se mai confirmă o zicală, aceea potrivit căreia în spatele unui bărbat de succes s-ar afla o femeie puternică.

Citește și VIDEO Neti Sandu, parodiată de comediantul George Tănase: „2025 vă aduce sănătate și bani, dar nu și iubire, pentru că astrele o trimit pe toată la Ciprian Marica”

În cazul lui, femeia respectivă este soția, Emilia, alături de care trăiește de 42 de ani.

”Am avut binecuvântarea ca soția mea să fie o soție bună și să mă sprijine și să facem toate lucrurile care trebuie de făcut, a fost o persoană înțelegătoare (…) A știut să se poarte și de câte ori am venit acasă obosit, a fost bucuroasă și veselă și cu adevărat s-a bucurat că am venit acasă și am simțit asta. A fost un imbold pentru mine ca familie și ca un cuplu (…) Cred că este un element foarte important pentru o căsnicie, să fie o înțelegere între soț și soție (…) Viața de familie este foarte scurtă și familiile se despart foarte ușor (…) Este o binecuvântare să ai o soție bună”, a mărturisit Mihai Meglei, citat de spynews.

Cum a început acest român de succes în America? De jos. A lucrat, la început, pe bani puțini, însă, încetul cu încetul, ambiția, puterea de muncă și sprijinul din partea soției l-au dus departe, foarte departe.

Și totuși, care a fost primul pas spre averea imobiliară pe care o deține? L-a dezvăluit tot el.

”Am cumpărat un bloc de 40 de apartament (…) După un an, am vândut proprietatea respectivă și am făcut atunci un profit la vânzare în mână de 100.000 de dolari în 1992, după un an de zile, probabil. De atunci, lucrurile s-au schimbat, după câteva luni am cumpărat o altă proprietate și a fost în condiții mai bune și după… tot am cumpărat”, a povestit Mihai Meglei.

Citește și Adriana Bahmuţeanu, anunţ neaşteptat despre relaţia cu George Restivan după scandalul privind custodia copiilor: „Ne-au separat kilometri, a fost distanţa”

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil