El este românul de 18 ani, mort în incendiul din Elveția. Era originar din Gorj. UPDATE: Toate cele 40 de persoane decedate au fost identificate

Tânărul român mort în incendiul din Crans-Montana era originar din Gorj. Mama sa este din Rovinari, iar el locuia în Elveția alături de tatăl său, după divorțul părinților.
Alina Andrei
04 ian. 2026, 17:54
El este românul de 18 ani, mort în incendiul din Elveția. Era originar din Gorj. UPDATE: Toate cele 40 de persoane decedate au fost identificate

UPDATE: Toate cele 40 de persoane decedate în incendiul din noaptea de Anul Nou care a cuprins barul Le Constellation din staţiunea Crans-Montana au fost identificate, iar 20 dintre ele sunt minori, a anunţat duminică poliţia elveţiană într-un comunicat.

Din păcate zvonurile s-au adeverit. Printre victimele incendiului din stațiunea elvețiană Crans-Montana se află și un român. Guillaume Oana avea 18 ani și era originar din Gorj. Mama sa este din Rovinari, iar adolescentul, care avea dublă cetățenie, locuia în Elveția alături de tatăl său, după divorțul părinților, potrivit igj.ro.

Ministerul Afacerilor Externe a confirmat duminică decesul tânărului gorjean, care fusese inițial dat dispărut după incendiul izbucnit în noaptea de Revelion. Ambasada României la Berna este în legătură cu familia și oferă sprijin consular.

După confirmarea tragediei, președintele Nicușor Dan a transmis un mesaj de condoleanțe, exprimând solidaritatea României cu familia tânărului din Gorj.

„Am aflat cu profundă tristețe despre pierderea unui tânăr român în incendiul din Crans-Montana. Transmit sincere condoleanțe familiei îndoliate. România este solidară cu familiile victimelor”, a scris acesta.

Șefa diplomației române a precizat că reprezentanții Ambasadei României la Berna și consulul României au fost în contact direct cu familia.

Totodată, România a oferit sprijin internațional pentru victimele incendiului.

„România, prin mecanismul european de urgențe civile, pe care îl folosim și noi când cerem ajutorul internațional, a acordat asistență pentru transportul unor răniți din Elveția spre spitale din Franța, sub coordonarea DSU, cu o aeronavă a MApN”, a declarat Oana Țoiu.

„În momentele critice, alături de intervenția instituțiilor, contează enorm curajul și decizia de a ajuta a celor din jur, așa cum a făcut și George, românul care a intervenit voluntar alături de echipele de urgență în noaptea incendiului. L-am sunat să îi mulțumesc pentru gestul său, unul profund uman, dar care face și cinste României. Îmi vor rămâne alături cuvintele lui clare: «Dacă pot să ajut, nu stau la discuții»”, a spus ministrul de Externe.

Citește și: Alte patru cadavrele ale unor tineri morți în incendiul din Elveția au fost identificate. Tatăl unui tânăr mort la Colectiv: „Nu și-au permis să strige: Avem de toate”

Incendiul izbucnit în noaptea de Revelion în barul din Crans-Montana s-a soldat cu 40 de morți și 119 răniți. Alte 16 victime au fost identificate. Elveția a decretat zi de doliu național pentru 9 ianuarie, iar autoritățile au deschis o anchetă penală împotriva celor doi administratori francezi ai localului, acuzați de omor din culpă, vătămare corporală din culpă și incendiere din culpă.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Universitatea Craiova visează la event după 35 de ani: “Îmi place atitudinea lor! În 1991 erau mult mai mulți olteni”. Exclusiv
Capital.ro
Carte electronică de identitate 2026. Când expiră vechile buletine. Până când mai sunt valabile cărțile de identitate
Playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul adolescentei de 16 ani care s-ar fi electrocutat. Ce au descoperit medicii după ce i-au făcut analizele
Adevarul
De ce nu a semnat România Carta Consiliului pentru Pace și ce a obținut Nicușor Dan prin vizita în SUA
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Florin Tănase l-a sunat pe Prunea după ce fostul portar îl criticase! Ce i-a spus decarul FCSB l-a lăsat mască: ”Te-ai luat de mine!”
MediaFlux
Alocația pentru copiii de peste 18 ani. Ministerul Muncii clarifică procedura pentru Mediaflux
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat