Elena Lasconi, despre concedierile bugetarilor: ”La Primăria Câmpulung nu dăm afară, aici avem nevoie de oameni” / ”Nu în administrația locală se aruncă banii aiurea”

Șefa USR, Elena Lasconi, a declarat, în contextul anunțatelor concedieri în rândul bugetarilor, că la primăria pe care o conduce, cea din Câmpulung, nu vor fi dați afară oameni. ”Aici avem nevoie de oameni (...) Nu în administrația locală se aruncă banii aiurea”, a subliniat Lasconi.
Irina Dumitrescu
24 ian. 2025, 22:16
Elena Lasconi, despre concedierile bugetarilor: ”La Primăria Câmpulung nu dăm afară, aici avem nevoie de oameni” / ”Nu în administrația locală se aruncă banii aiurea”

Elena Lasconi a comentat, vineri seară, măsurile prin care guvernul urmărește reducerea deficitului și eficientizarea instituțiilor de stat, printre care și acelea de concediere a unor bugetari.

Șefa USR a spus că, deocamdată, nu are încredere în restructurările anunțate inclusiv de președintele Senatului, Ilie Bolojan.

”Nu am încredere. Chiar mi-e frică de ceea ce au anunţat, pentru că, dacă bine vă aduceţi aminte, au anunţat odată că o să taie cheltuielile şi am ajuns la aproape 9 la sută deficit şi cu 100.000 de angajaţi la stat mai mult. Adică mai mulţi angajaţi la stat cu 100.000. Nu am încredere în ceea ce se va întâmpla şi, deocamdată, nu văd decât un hei-rup, şi nu un plan coerent. Tocmai de aceea am fost înlăturaţi (USR – n.r.) şi de la guvernare şi nu am fost doriţi la guvernare, pentru că nu am dorit să facem lucrurile de mântuială”, a explicat ea, la digi24.

Citește și Elena Lasconi spune că s-a întâlnit cu Călin Georgescu! ”A locuit la Câmpulung. Spunea că vrea să aducă investitori și artiști internaționali, dar bineînțeles că nu s-a întâmplat nimic”

Elenei Lasconi a spus că guvernanții trebuie să vadă ”unde sunt găurile negre ale României”.

”Trebuie văzute unde sunt găurile negre ale României şi când spun asta mă refer la companiile de stat unde îşi ţin politicienii prieteni şi rude pe mulţi bani în consilele de administraţie. De asemenea, gândiţi-vă în ce ţară se mai fac achiziţii de iPhone de ultimă generaţie la stat, în ce ţară poliţia are BMW-uri”, a declarat șefa USR.

Întrebată dacă la Primăria Câmpulung vor fi concedieri, Lasconi a negat că se va întâmpla acest lucru.

”La Primăria Câmpulung nu dăm afară, aici avem nevoie de oameni. Avem foarte multe proiecte pe fonduri europene, unde am un singur om angajat și aș avea nevoie de mai mulți. (…) Nu în administrația locală se aruncă banii aiurea”, a explicat șefa USR, care vara trecută a câștigat al doilea mandat de edil al municipiului Câmpulung.

Citește și Lasconi, atac dur la Iohannis: ”Un robot într-o colivie de aur la Cotroceni, pe care îl mai vezi din când în când că se plimbă cu aeronave de lux”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Peter Magyar și Kelemen Hunor, prima oară față-n față. S-ar putea schimba relația dintre UDMR și noul Guvern ungar? „Nu-și pierde nimeni influența”
Capital.ro
Vești bune pentru pensionari. Serviciul care devine gratuit în Sectorul 1. Trebuie depusă doar o cerere
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, propus de PSD pentru funcția de premier, anunță Manda. Ponta a propus deschiderea discuțiilor cu AUR
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara