Elena Lasconi: ”Eu o să colaborez cu toate partidele, pentru că voi fi preşedintele României şi îi reprezint pe toţi românii”. Despre numirea unui premier PSD: ”Haideţi să aşteptăm ziua de 1 decembrie”

Candidata USR la prezidențiale, Elena Lasconi, spune că va colabora ”cu toate partidele” dacă ajunge la Cotroceni. Întrebată dacă ar numi un premier social-democrat, în cazul în care PSD câștigă alegerile parlamentare, Lasconi a răspuns: ”Haideţi să aşteptăm ziua de 1 decembrie”.
Irina Dumitrescu
26 nov. 2024, 20:50
Elena Lasconi: ”Eu o să colaborez cu toate partidele, pentru că voi fi preşedintele României şi îi reprezint pe toţi românii”. Despre numirea unui premier PSD: ”Haideţi să aşteptăm ziua de 1 decembrie”

Elena Lasconi a vorbit, marți, despre perspectivele politice legate de o victorie a ei în turul 2 al alegerilor prezidențiale.

Candidata USR a fost întrebată dacă ar colabora cu PSD, după alegeri. Lasconi a spus că va colabora ”cu toate partidele”, pentru că, dacă învinge în turul 2, ea îi va reprezenta ”pe toţi românii” în calitate de șef al statului. Cu toate astea, șefa USR a ținut să sublinieze că, în opinia ei, ieșirea României din ”impasul economic” este posibilă numai cu o guvernare ”de centru-dreapta”.

Citește și Elena Lasconi se dezlănţuie la adresa lui Călin Georgescu: „Decidem dacă vrem să fim protejaţi de NATO sau să ajungem vasalii lui Vladimir Putin”

Lasconi: ”Din respect pentru votul românilor, eu voi discuta şi voi sta la masa cu toate partidele”

”Eu o să colaborez cu toate partidele, pentru că voi fi preşedintele României şi îi reprezint pe toţi românii. Din respect pentru votul românilor, eu voi discuta şi voi sta la masa cu toate partidele, dar guvernare, ieşirea din acest impas economic în care ne-a adus această guvernare, nu se poate face decât cu un guvern de centru-dreapta”, a spus ea, citată de news.ro.

În același context, Elena Lasconi a vorbit despre ce ar presupune ieșirea din impasul economic. ”Le reamintesc românilor cât de importante sunt aceste alegeri parlamentare şi, dacă într-adevăr vrem să reformăm instituţiile statului, să tăiem din cheltuielile inutile iar oamenii să trăiască mai bine din munca lor, să le rămână mai mulţi bani în buzunar, înseamnă că există o singură soluţie, de centru-dreapta, la guvernare”, a spus candidata USR pentru Cotroceni, care îl va înfrunta în turul 2 pe independentul Călin Georgescu.

Lasconi a fost întrebată și despre numirea unui premier social-democrat, în cazul în care PSD va câștiga alegerile parlamentare. ”Haideţi să aşteptăm ziua de 1 decembrie”, a răspuns șefa USR.

Citește și Marcel Ciolacu nu exclude o alianţă PSD-USR-PNL, pentru a contracara ascensiunea forţelor extremiste: „Este foarte posibil, vedem după votul de duminică”

Premierul Marcel Ciolacu a declarat marți, la sediul central al PSD, că formarea unui guvern PSD – USR – PNL este „foarte posibilă” după alegerile parlamentare de duminică, la care candidatul independent, Călin Georgescu, considerat de extremă dreaptă, dar şi un apropiat al Rusiei, a obţinut primul loc.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Medicii care fug din spitalele de stat la privat, urmăriți electronic. După scandalul programului scurtat, apar sancțiuni și amenzi uriașe
Capital.ro
Elena Udrea, în culmea fericirii. Trăiește cele mai frumoase momente alături de Adrian Alexandrov și Eva: Încă un moment de bucurie
Playtech.ro
Oraşele europene care reduc viteza la 30 de km/h în localitate. Ce înseamnă asta pentru trafic şi timpul şoferilor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei, dezlănțuit: ”Felicitări, CSU Craiova, pentru primul titlu din istoria de 13 ani! Balaci și Oblemenco nu au jucat nicio secundă la acest club”
MediaFlux
Propunere în Parlament: TVA 11% pentru românii sub 35 de ani. Ce vor putea cumpăra mai ieftin
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi