Elena Lasconi, mesaj de Ziua Drepturilor Omului: „Aceste drepturi ne sunt atacate de politicieni populişti, extremişti, la comanda Rusiei”

Cu ocazia Zilei Internaționale a Drepturilor Omului, președintele USR, Elena Lasconi, a transmis un mesaj  românilor, îndemnându-i să reflecteze asupra valorilor care îi unesc și la importanța protejării drepturilor fundamentale ale fiecărei persoane
Filip Stan
10 dec. 2024, 21:19
Elena Lasconi, mesaj de Ziua Drepturilor Omului:

În postarea sa pe Facebook, Elena Lasconi a subliniat că drepturile la libertate și la o viață mai bună trebuie să fie garantate pentru toți cetățenii, nu doar pentru cei privilegiați.

„Astăzi, de Ziua Internaţională a Drepturilor Omului, vă rog să ne gândim mai mult la lucrurile care ne unesc: dreptul la libertate şi la o viaţă mai bună, drepturile tuturor, nu doar privilegiile unora. Este una dintre mizele alegerilor. Aceste drepturi ne sunt atacate de politicieni populişti, de extremişti, de cei care vor să ne întoarcă în trecut, într-o ţară a fricii. Sunt cei care visează, la comanda Rusiei, să ne scoată din Europa, să ne distrugă democraţia şi să semene ură. Încearcă să răpească drepturile femeilor şi picură în fiecare zi o propagandă a pseudoştiinţei în urechile a milioane de români. Ne vor divizaţi, slabi, tăcuţi”, a declarat Lasconi.

Fostă candidată la alegerile prezidențiale, Elena Lasconi a reafirmat convingerea că România este „ţara oamenilor liberi, a celor care cred în egalitate şi în drepturi pentru toţi” și a subliniat necesitatea de a proteja aceste principii fundamentale.

Ea a adăugat că România trebuie să devină o țară în care fiecare copil să aibă acces la educație într-o școală sigură, fiecare mamă să beneficieze de îngrijiri medicale de calitate într-un spital modern, iar familiile să trăiască în pace, fără frica de corupție.

„Vă chem alături de mine, să fim uniţi. Să apărăm libertatea şi demnitatea fiecărui român. Să nu lăsăm extremismul să fure ceea ce am construit împreună”, a încheiat Lasconi.

Citeşte şi: Diana Şoşoacă, dezvăluiri bombă despre Călin Georgescu: „Ce era după el, era potopul. S-au bătut SIE cu SRI, Mossad cu CIA, MI5, FBI”

Stilistul Maurice Munteanu şi-a dezamăgit o parte din fani când a anunţat că nu o mai susţine pe Elena Lasconi, schimbându-şi opinia după anularea primului tur al alegerilor prezidenţiale.

În viziunea fashionistului, Nicușor Dan este cel mai potrivit pentru a ocupa funcția de președinte al României. Numele primarului Capitalei a fost, în ultimele zile, discutat ca o posibilă candidatură din partea blocului pro-european.

Maurice Munteanu a subliniat că l-ar susține fără ezitare pe fostul lider al USB (Uniți Salvăm Bucureștiul), considerându-l o soluție viabilă pentru a-i ocupa locul lui Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni.

„Singurul (încă potențial) candidat pe care l-aș vota împăcat. Deși, vorba prietenei mele, prea își doresc să-l scoată de la primărie”, a scris Maurice Munteanu pe Instagram, în dreptul unei imagini cu primarul Nicușor Dan.

Citeşte şi: Călin Georgescu se aştepată să fie arestat: „Se doreşte spectacolul cătuşelor, dezintegrarea mea”

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Regretul Gabrielei Oțil. Ce ar fi făcut diferit în legătură cu fiul ei
Fanatik.ro
Ce aroganță i-au făcut belgienii lui Donald Trump după ce au umilit SUA în optimile CM 2026. E daună totală pentru președintele american. Video
Capital.ro
Lege la bloc pentru familiile cu copii mici. Obligație pentru părinți. Se notifică Asociația de Proprietari în 10 zile în acest caz
Playtech.ro
Rezultatele la Bacalaureat 2026 au fost publicate. Rata de promovare a crescut față de anul trecut. Situația pe județe
Adevarul
Ieșean lăsat cu un credit de 40.000 de lei pe numele său. Escrocul a explicat cum a acționat și a primit 11 ani de închisoare
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Rezultate BAC 2026. Notele pentru Bacalaureat au fost afișate. 49 de elevi au promovat cu nota 10
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
ANAF începe să verifice toate veniturile românilor. Antifrauda a primit undă verde pentru controale
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?