Elena Lasconi recunoaște că Rusia nu a influențat alegerile din România: „Așa suntem lăsați să credem. Nu am văzut nicio dovadă”

Președintele USR, Elena Lasconi, a precizat joi seară, 23 ianuarie 2025, că nu crede că a existat o influență a Rusiei în desfășurarea alegerilor prezidențiale din România, punctând că nu a fost oferită "nicio dovadă" în acest sens.
Mircea Filipescu
24 ian. 2025, 11:43
Elena Lasconi recunoaște că Rusia nu a influențat alegerile din România: „Așa suntem lăsați să credem. Nu am văzut nicio dovadă

„Eu nu cred că a existat o influență din partea Rusiei. Așa suntem lăsați să credem. Cred că vine din altă parte ajutorul pe care l-a primit domnul Georgescu. Gândiți-vă că au trecut 35 de ani de la Revoluție și noi tot căutăm teroriști. O să mai treacă 35 de ani și o să continuăm să căutăm rușii de la alegeri. A fost o decizie, un abuz care nu mai poate să fie reparat. Este ireparabil. Au fost trei abuzuri ale CCR. (…) Eu nu spun că știu (că nu a fost o influență a Rusiei – n. r.). Eu spun că nu am văzut nicio dovadă. Nu am văzut nimic palpabil. În raportul făcut de serviciile secrete din Republica Moldova există clar influența Rusiei în ziua votului, cu cumpărat de voturi și așa mai departe. Noi nu am văzut nimic despre influența Rusiei. Este absolut incredibil că după atâta timp de la anularea alegerilor nu avem nicio dovadă. Deja există oficiali occidentali care își pun semne de întrebare: ce s-a întâmplat în România? Iar aceste decizii ale CCR sunt ireparabile și au un precedent extrem de periculos. Practic, se vor organiza alegeri prezidențiale până când dorește Curtea Constituțională”, a declarat Lasconi la Digi24.

Elena Lasconi, precizări despre alegerile prezidențiale

Citește și Deputat USR: „Nu e normal ca Elena Lasconi şi Nicuşor Dan să candideze pe acelaşi culoar”

Elena Lasconi a mai spus că răspunsul referitor la influențarea alegerilor trebuie să îl ofere instituțiile de specialitate: „Eu am fost un candidat care a jucat corect, singurul candidat pro-european care a ajuns în turul doi. Am atras atenția pe niște lucruri pe care le-am simțit că se întâmplă în timpul campaniei electorale. Și se pare că am avut dreptate, dar aș fi vrut să văd instituțiile statului la treabă. (…) Nu s-a schimbat nimic. Klaus Iohannis a rămas în continuare la Cotroceni, de o lună nu știm ce face, aceleași tăceri, aceeași aroganță… Avem același Guvern, practic, doar cu niște fețe schimbate. Nu s-a schimbat absolut nimic, iar furia oamenilor este foarte mare”.

Liderul USR a anunțat că parlamentarii săi vor vota pentru suspendarea lui Klaus Iohannis, dar a apreciat că acest lucru nu va avea efecte procedurale, în contextul în care se apropie oricum organizarea alegerilor prezidențiale.

De asemenea, a menționat că Iohannis reprezintă un ‘exemplu patologic de politician care se ține cu dinții’ de putere: „Eu consider că, procedural, o suspendare a lui Iohannis nu are efecte. Asta, dacă va reuși. Pentru că, dacă se va întâmpla, ar fi posibil să fie cu puțin timp înainte de alegerile prezidențiale. Deci, nu văd care ar fi câștigul. Dar m-am bazat într-un fel pe faptul că totuși avem un președinte al României și există un pic de decență. Și în momentul în care am avut un președinte al Senatului, ar fi trebuit să își dea demisia (Iohannis – n. r.)”.

Vezi și Elena Lasconi îl sfidează pe Nicuşor Dan: „Ar fi intrarea USR-ului în uitare, dacă noi ne-am descotorosi de candidatul care a obţinut cel mai bun scor de când există partidul”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Intră banii pe cardurile sociale! Când se virează prima tranșă din 2025
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coafeza care și-a părăsit soțul și cei 3 copii pentru un războinic Masai, după o vacanță în Kenya. Cum s-a terminat povestea
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Adevărul despre relația Prodan - Alexa. De la ce a plecat celebrul scandal
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
”O masă pe zi este suficientă la vârsta de 50 de ani”. Un specialist vorbește despre longevitate și nutriție la..,
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Se dă amendă 2.000 de lei pentru mașinile parcate neregulamentar în București! Poliția a intrat pe fir și le ridică imediat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat