Elena Udrea, așteptată cu flori de plastic și bancnote false la ieșirea din penitenciar. Marian Ceaușescu nu a iertat-o pe fosta ministră

Elena Udrea a fost eiberată din penitenciar în data de 17 iulie 2025. Fosta ministră a fost așteptată de soțul ei, Adrian Alexandrov, dar și de protestatarul Marian Ceaușescu, care a întâmpinat-o cu un buchet de trandafiri de plastic și bancnote false
Alina Costache
18 iul. 2025, 21:08
Elena Udrea, așteptată cu flori de plastic și bancnote false la ieșirea din penitenciar. Marian Ceaușescu nu a iertat-o pe fosta ministră
Elena Udrea, așteptată cu flori de plastic la ieșirea din închisoare

Elena Udrea a fost eliberată joi, 17 iulie, din Penitenciarul Târgșor. Fosta ministră a Transporturilor a fsot văzută trecând poarta închisorii, îmbrăcată în alb, cu un zâmbet larg pe față.

La ieșire a fost întâmpinată de soțul ei, Adrian Alexandrov, care i-a adus un buchet frumos de flori. Alături de aesta s-a aflat și avocata care a reprezentat-o în dosarele recente și căreia Elena Udrea i-a mulțumit în fața camerelor de filmat.

La ieșirea din închisoare, celebrul protestatar Marian Ceaușescu a așteptat-o și i-a oferit un buchet din flori artificiale, în care a strecurat și bancnote false. În buchet se afla și un bilet scris de mână: „Borfașule, dă, bă, banii înapoi!”.

Citește și: Dana Budeanu, prima reacție după ce Elena Udrea a fost eliberată din închisoare: „Mamă, cum arată!”

Elena Udrea a făcut și câteva declarații în ziua eliberării. Aceasta a mărturisit că nu intenționează să se întoarcă în politică.

„Cea mai bună echipă de avocați. Mulțumesc din tot sufletul! M-ați întrebat cum este. E minunat. În primul rând, îi mulțumesc lui Dumnezeu că această încercare s-a terminat. A fost mult, e greu și o lună aici în penitenciar. Cu atât mai mult trei ani și patru luni, aproape patru ani cu totul. Am considerat-o o încercare de la Dumnezeu prin care am trecut tot cu puterea Lui.

Îi mulțumesc fetiței mele că a rezistat în toată perioada aceasta, că a venit de aproape 150 de ori în toți acești ani, că și-a petrecut aproape patru ani din copilăria ei, toate sărbătorile, cele mai importante momente din viața ei în penitenciar, pentru a fi alături de mine. Le mulțumesc mamei mele, soțului meu, tuturor celor care au fost lângă mine, avocaților mei“, a spus Elena Udrea.

Aceasta a precizat că își dorește să își crească fetița în România.

„Eu m-am întors în România când puteam să nu mă întorc. Cu nădejde, de bunăvoie, cu nădejdea că și eu voi fi rejudecată după ce, în 2018, CCR a spus că am fost judecată ilegal de completul de cinci judecători. Dar doar în cazul meu această judecare n-a mai avut loc. Și am ajuns în penitenciar. Dacă atunci am venit de bunăvoie și cu nădejde pentru justiția din țara asta, la fel voi face și acum. Voi rămâne aici, pentru că vreau să-mi cresc copilul în România, cu prietenii pe care și i-a făcut, cu familia”, a mai zis Elena Udrea.

Citește și: Elena Udrea a dezvăluit ce va face imediat după eliberarea din închisoare. Micuța Eva este în culmea fericirii

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
De ce i s-a spus ”Groapa din Ștefan cel Mare” stadionului Dinamo. De unde provine, de fapt, denumirea
Capital.ro
Călin Georgescu își face propriul partid politic? E cea mai mare forță din România: George Simion nu este omul oamenilor lui, el este omul altora
Playtech.ro
Directoarea şcolii din Cenei, declaraţii uluitoare despre familia criminalului! Ce făcea mama faţă de copii şi profesori, nici nu poţi concepe...
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cunoscutul milionar a dezvăluit ce bacșiș l-a învățat Giovanni Becali să lase la restaurant: ”Nu te sfătuiesc să faci așa!”
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil