Elena Udrea primește lovitură după lovitură. ANAF scoate la vânzare un al doilea teren care se află în proprietatea fostei ministre

Elena Udrea nu scapă de probleme. ANAF scoate la vânzare un al doilea teren care se afla în proprietatea acesteia, după ce, recent, un altul a fost listat cu același scop. Statul încearcă să recupereze aproape două milioane de lei din valorificarea acestor bunuri.
Filip Stan
16 iul. 2025, 21:16
Elena Udrea primește lovitură după lovitură. ANAF scoate la vânzare un al doilea teren care se află în proprietatea fostei ministre
Elena Udrea primește lovitură după lovitură

Aflată în închisoare de aproximativ trei ani, Elena Udrea revine în atenția publică. Pe lângă procesul în care se decide eliberarea ei condiționată din închisoare, în dosarul „Gala Bute”, fosta ministră se confruntă și cu probleme financiare. ANAF a început să scoată la licitație mai multe terenuri din proprietatea sa, pentru a recupera un prejudiciu.

ANAF încearcă să vândă un teren de 5.000 mp aparținând Elenei Udrea, aflat în zona Lacului Străulești. Proprietatea a mai fost scoasă la licitație, dar fără succes. Prețul cerut este semnificativ redus față de evaluarea inițială.

Citește și: Elena Udrea află pe 17 iulie dacă va fi eliberată

Dacă terenurile scoase la licitație de ANAF nu își găsesc cumpărători, prețul de pornire este redus treptat, în pași de 25% din valoarea inițială, până când se atinge jumătate din prețul stabilit la început. După acest prag, însă, valoarea nu mai poate fi diminuată, chiar dacă bunul nu se vinde.

Terenul intravilan agricol are 5.000 mp și este situat în Sectorul din București, pe strada Aeroportului. Valoarea de pornire a licitației este de aproape 4,75 milioane de lei cu TVA inclus, echivalentul a circa 3,99 mili0ane de lei fără TVA.

În urmă cu o săptămână, ANAF a scos la licitație peste 40 de hectare de teren agricol ce aparțineau Elenei Udrea, în județul Călărași. Aceste terenuri erau situate în apropierea unei suprafețe de peste 300 de hectare deținute în comuna Nana de fiica lui Traian Băsescu, Ioana.

Valoarea de pornire stabilită de Fisc se ridica la aproape 1,9 milioane de lei. Suprafața scoasă la vânzare era împărțită în 19 parcele, aflate în trei comune vecine cu Nana: Sohatu, Sărulești și Gurbănești.

Citește și: ANAF scoate la licitaţie 40 de hectare de teren deţinute de Elena Udrea. Suma de pornire este de 1,9 milioane de lei

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dan Alexa a recunoscut că a iubit o femeie căsătorită. Antrenorul de la Poli Timișoara nu s-a mai ascuns
Capital.ro
Călin Georgescu nu are nicio șansă! Ce se va întâmpla dacă AUR îl va propune premier
Playtech.ro
Fenomenul care ia amploare pe piaţa muncii din România, îngrijorător. Aproape jumătate dintre angajați au două joburi
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Jucase la Dinamo, dar nu a contat: fratele lui Nicolae Ceaușescu l-a transferat cu forța: ”Vrei să mai joci fotbal vreodată?”
MediaFlux
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit. Avem primele imagini de la nunta anului FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi