Elena Udrea susţine că a strâns 10.000 de semnături pentru a candida ca independent la alegerile parlamentare

Elena Udrea a declarat miercuri, la finalul procesului Gala Bute, că speră să strângă, într-o săptămână, semnăturile necesare pentru a candida ca independent pentru un post de parlamentar, până în acest moment având deja adunate 10.000 de semnături.
Filip Stan
19 oct. 2016, 16:50
Elena Udrea susţine că a strâns 10.000 de semnături pentru a candida ca independent la alegerile parlamentare

Strâng în continuare semnături şi vreau să trec de toată această nebunie pentru că sunt convinsă că nu întâmplător am parte de noi şi noi acuzaţii după ce mi-am anunţat candidatura. Aceste acuzaţii formulate împotriva mea acum, în campanie, au ca scop afectarea scorului meu din decembrie. Am numărat cu tinerii care se ocupă, ne apropiam duminică de 10.000, mai avem o săptămână să mai strângem, nici eu nu m-am ocupat personal pentru că am fost ba la DNA, ba la Parlament, ba la Înalta Curte. Sunt absolut convinsă că semnăturile le vom strânge, totuşi eu am luat în 2014, sub presiunea fotografiilor scoase în presă, am luat 60.000 de voturi în Capitală”, a susţinut Elena Udrea, miercuri, la finalul procesului Gala Bute.

Ea a mai arătat că bugetul pentru această activitate se ridică la 17 salarii minime pe economie, atât cât permite legea electorală.

O să încerc să mă încadrez aici, pentru că notorietate presupun că am destulă, părerea oamenilor despre mine este formată, nu cred că cine nu m-a susţinut nu mă mai susţine. Eu mă bazez pe cei care au fost cu Elena Udrea şi au rămas cu Elena Udrea„, a mai declarat deputatul.

Potrivit legii electorale, candidaţii independenţi trebuie să adune semnături de la 1 la sută dintre alegătorii cu domiciliul sau reşedinţa în circumscripţia respectivă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Controversatul Andrew Tate se implică în lupta anului! Influencerul a dat o nouă declarație șocantă
Capital.ro
Doliu în România. Un iubit realizator de emisiuni a murit înainte de Crăciun: Puțini oameni am întâlnit care să iubească muzica atât de mult ca el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un autocar cu 40 de elevi s-a ciocnit frontal cu un microbuz, în această dimineață, pe un drum din județul Botoșani
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”